Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Další školní rok je u konce a dvouměsíční prázdniny je třeba si důkladně užít. Do zahraničí tak vyráží celé rodiny, aby si užily společně strávený čas nejlépe u moře. Do oblíbených destinací, jako je zejména Chorvatsko či Itálie, míří tisíce Čechů nejčastěji vlastními vozidly.

Češi rádi cestují vozidly. Doprava je to nejen levná, ale také zaručuje určitý komfort. Termín dovolené a čas odjezdu si zvolíte sami. Jediným limitem množství zavazadel je samotné auto. Zástavky si můžete dělat dle potřeby posádky auta a v neposlední řadě máte možnost improvizace, která z dovolenkové cesty udělá zasloužené letní dobrodružství.

Dobrý technický stav je nejlepší prevencí poruch

Cesta vozidlem má samozřejmě svá rizika, která není vhodné opomíjet. Příprava na dovolenou by tak měla začínat dávno před plánovaným odjezdem. V žádném případě necestujte s vozidlem, jehož technický stav je rizikový. Porucha, která Vám znepříjemní cestu do sousedního města, není tak tak závažná, jako když Vás vozidlo nechá na holičkách ve vzdálené Itálii.

Navštivte tedy značkový servis nebo kamaráda automechanika a nechte jej vozidlo důkladně prohlédnout. Kontrola odhalí všechny nedostatky a Vy budete mít čas dát vozidlo do pořádku. U takového vozidla Vám bude případná porucha hrozit méně a předejdete tak komplikacím, které by Vám mohli dovolenou značně znepříjemnit.

Seznamte se s dopravními pravidly

Předem si ověřte, zda znáte pravidla silničního provozu všech zemích, kterými budete na své cestě projíždět. Znáte byste měli rychlostní limity i povinnou výbavu. Ta může být odlišná i v rámci sousedních evropských zemích (např. v Rakousku musí být ve vozidle tolik reflexních vozidel, kolik je členů posádky).

Důležitá je také informace, ve kterých případech je nutné přivolat policii. Stejně jako u nás tato povinnost závisí na odhadované výši škody a samozřejmě případném zranění. Policii bezpodmínečně volejte v případech škody na zdraví či úmrtí a vysoké škody na majetku. Písemný protokol od policie budete potřebovat pro svou pojišťovnu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě nehody zvažte nutnost zavolání místní policie. Záznam o nehodě (tzv. Euro protokol) však vyplňte VŽDY. Záznam musí obsahovat podstatné informace o nehodě (kdy a jak k ní došlo) včetně informací ovšech účastnících nehody.

Se záznamem však musí souhlasit všechny zúčastněné strany, které svůj souhlas potvrdí podpisem. Pokud je záznam sepsán v cizím jazyce, a vy mu nerozumíte, nepodepisujte jej. Raději vepište své vlastní vyjádření k nehodě. Při nehodě máte právo na tlumočníka, a proto jej neváhejte využít, pokud si svými jazykovými schopnostmi nejste zcela jistí. Asistenční službu své pojišťovny kontaktujte rovněž a nechat si poradit, jak správně postupovat.

Nezapomeňte si také poznamenat údaje o druhém vozidle a jeho majiteli (provozovateli). Zapište si registrační značku, VIN kód, značku a typ vozidla, platnost zelené karty, číslo pojištění, název pojišťovny, jméno a příjmení řidiče včetně adresy bydliště. Jsou-li svědci nehody, zaznamenejte si také jejich údaje.

Je-li vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, domluvte se svou pojišťovnu na řešení. V případě nezaviněné nehody máte nárok na odtah. Jeho cena závisí na uzavřeném pojištění a jeho podmínkách. Jste-li viníkem, bude odtah hrazen pouze z havarijního pojištění. Nemáte-li uzavřené havarijní pojištění, škodu a s ní související náklady uhradíte z vlastní kapsy.

Povinné ručení uzavřené na území ČR je platné ve všech státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), do kterého spadají země EU společně s Norskem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Islandem. V případě ostatních zemích je nutné platnost zelené karty zjistit předem.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15
Sdílet na Facebooku

Archiv