Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou - Připravené věci na dovolenou

Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

Jaká rizika hrozí při odjezdu na dovolenou

Během dovolené zůstane vaše domácnost opuštěná na týden či dva. To se sice zdá jako krátká doba, ale třeba kapající trubka umí za takovou dobu udělat pěknou spoušť. Jaká rizika hrozí vašemu majetku?

  • Vodovodní škody: Kapající nebo prasklá trubka a s ní související vodovodní škody patří k nejčastějším pojistným událostem, které pojišťovny řeší.
  • Přírodní živly: Bouřka, krupobití nebo vichřice – počasí si nevybírá, jestli jste zrovna na dovolené. Během pár vteřin mohou vzniknout milionové škody.
  • Vloupání: Období dovolených znamená pro zloděje velkou příležitost. Domy a byty jsou opuštěné, na zahradě leží spoustu zahradního vybavení bez dozoru.
 

Spočítejte si ceny pojištění vašeho majetku

Zkontrolujte své pojištění majetku

Pojištění majetku vás chrání před všemi výše uvedenými riziky. Na dovolenou tak můžete odjet s klidem – jestliže se něco stane, pojišťovna vám náklady pokryje. To však platí v případě, že máte pojistné podmínky správně nastavené. Před odjezdem na dovolenou byste proto měli zrevidovat své pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti chrání vybavení domácnosti, tedy veškerý nábytek, oblečení, spotřebiče či sportovní potřeby. V zásadě se jedná o všechno vybavení, které není napevno spojené se stavbou.

Pojištění nemovitosti pokrývá samotnou stavbu (zdi, střechu) a všechny upevněné součásti (dveře, okna, podlahy, vestavěný nábytek).

Škody hrozí jak stavbě, tak vybavení domácnosti

Riziko poškození během dovolené hrozí jak přímo stavbě, tak vybavení. Když praskne vodovodní trubka, poškodí se stavební prvky (např. podlahy), ale také vybavení domácnosti (např. kuchyňská linka, nábytek).

Proto byste měli mít uzavřená obě pojištění, a navíc ještě myslet na pojištění odpovědnosti – především když bydlíte v bytovém domě. Voda totiž může zatékat až k sousedům, stejně tak požár se rychle rozšíří a poškodí i byt vašich sousedů. Pojištění odpovědnosti si obvykle můžete zvolit jako součást pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti.

Pozor na správné nastavení částky pojištění

Ani se správným typem pojištění však nemáte vyhráno. Pojistná částka musí odpovídat hodnotě vašeho majetku, jinak hrozí, že budete podpojištění. V takovém případě vám bude pojišťovna pojistné plnění krátit, když dojde k pojistné události. A to i u menších škod.

Dejme tomu, že máte byt pojištěný na 1,5 milionu, ale jeho aktuální hodnota je 3 miliony. Jestliže dojde k pojistné události, pojišťovna vám proplatí pouze polovinu. Například vytopíte byt a zničíte podlahy za 70 tisíc – pojišťovna zaplatí jen 35 tisíc, protože jste o polovinu podpojištěni.

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou - Žena u počítače zařizuje dovolenou a vše kolem

Jak ochránit svoji domácnost před odjezdem na dovolenou

Pojištění vám kryje záda, když k pojistné události dojde. Nejlepší je ovšem veškerým škodám předcházet. Když věnujete trochu času zabezpečení své domácnosti před odjezdem, můžete většinu nehod eliminovat.

Vypněte vodu a plyn

Před odjezdem na dovolenou vypněte hlavní přívod vody a zemního plynu. Když nejste v bytě, jen těžko odhalíte, že dochází k úniku vody nebo plynu. Až to zjistí sousedé pod vámi, je už příliš pozdě. Proto raději vypněte hlavní uzávěry.

Odpojte elektrospotřebiče

Pokud je to možné a odjíždíte na delší dobu, můžete vypojit i hlavní jistič elektřiny. Při kratší dovolené nejspíš budete chtít nechat lednici v chodu, a tak kompletní odpojení elektřiny nepřichází v úvahu.

Nicméně můžete shodit alespoň některé jističe, případně odpojit všechny nevyužité elektrospotřebiče. Díky odpojení od elektřiny ochráníte přístroje před přepětím či podpětím, které může vzniknout při bouřce. Navíc ušetříte na elektřině, kterou elektrospotřebiče odebírají ve stand-by režimu.

Zabezpečte domácnost proti dešti a větru

Vzpomínáte na poslední bouřku, která se nad vaším domem přehnala? Kdybyste zrovna nebyli doma, měli byste v domě potopu kvůli otevřeným střešním oknům. Během dovolené může takových bouřek přijít hned několik, a tak myslete na zabezpečení domu proti dešti a větru.

Zavřete všechna okna, zejména ta střešní. Zkontrolujte, že na dvoře fungují kanály, aby náhlá průtrž neucpala odtok a voda nestoupla až ke vstupu do domu. Zabezpečte také všechny věci proti silnému větru – trampolínu, zahradní nábytek či nářadí.

Chci výhodné pojištění majetku

Chraňte svou domácnost před zloději

Přírodní živly představují jen jeden problém, který na vaši domácnost číhá během dovolené. Tím druhým jsou zloději. Během dovolených mají bytaři žně, a tak jim raději vůbec nedávejte příležitost. Platí, že čím více překážek pro zloděje připravíte, tím spíše si vloupání rozmyslí a půjde raději o dům dál, kam se dostane bez práce. Podívejte se na pár zásad pro zabezpečení domácnosti před zloději.

  • Pořiďte si bezpečnostní zámky či rovnou bezpečnostní dveře. Snažení zlodějů oddálí o několik minut, na rozdíl od obyčejných zámků, které povolí za pár sekund.
  • Zavřete všechna dveře a okna, a to i ventilace. Ideální je, když okna můžete uzamknout. Pokud jsou jen zevnitř na kliku, může zloděj sklo vymáčknout a klikou otočit.
  • Odkliďte vše cenné z dohledu. To platí pro notebook za oknem i sekačku na zahradě.
  • Nenechávejte poštu ve schránce. Dáváte tak najevo, že jste pryč. Požádejte souseda, ať schránku vybírá nebo si zařiďte ukládání dopisů přímo na poště.
  • Neupozorňujte na svůj odjezd na sociálních sítích, jinak si vás někdo může jednoduše vytipovat.
 

Co dělat, když se něco stane

Vrátili jste se z dovolené a zjistili, že váš byt je vykradený nebo v něm řádila velká voda? Hlavně nedělejte tu chybu, že se hned dáte do úklidu.

Jestliže jsou dveře do bytu otevřené nebo nesou jiné známky vloupání, měli byste ihned kontaktovat Policii ČR. Vstupem do bytu byste totiž mohli znehodnotit stopy vedoucí k dopadení pachatele.

Pokud došlo k jiné pojistné události, veškeré škody nafoťte či natočte a obratem kontaktujte pojišťovnu. Většinou stačí škody zdokumentovat, ale některé pojišťovny vyžadují, aby vše zůstalo ve stejném stavu, než se k vám dostaví likvidátor.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv