Monitorovací systémy vozidel šetří náklady a usměrňují chování řidičů

Monitorovací systémy vozidel šetří náklady a usměrňují chování řidičů

monitor

Monitorovací systémy vozidel šetří náklady a usměrňují chování řidičů

Nejen běžní řidiči, ale také firmy hledají různé způsoby, jak efektivně snížit náklady spojené s provozováním vozidel. To je také hlavní důvod, proč v poslední době vzrostl zájem o monitorovací služby vozidel. Jejich používání údajně firmám ušetří až 40 % původních nákladů.

Spočítat
povinné ručení

Stále více firem nechává do svých vozidel instalovat speciální monitorovací systémy. Proč? Praktické zkušenosti ukazují, že telematické služby pomáhají šetřit pohonné hmoty, přináší slevy v případě pojištění vozidel a k lepšímu ovlivňují i chování řidičů při jízdě služebním vozidlem. Navíc má firma k dispozici spousty dat o poloze auta a jeho využití včetně provozních dat, která může jednoduše vyhodnocovat.

„Monitorovací systémy se dnes již stávají naprosto běžnou součástí správy firemní flotily. Vedle využití tankovacích karet s plošnou cenou – dříve dostupnou jen velkým podnikům nebo automobilovým dopravcům – je tak monitoring firemních vozidel dalším způsobem, jak účinně optimalizovat firemní náklady,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel ve společnost Axigon nabízející tankovací karty euroShell a EuroOil.

Telematická jednotka může být uznána jako další prvek zabezpečení

Původní GPS jednotky pouze sledovaly pohyb vozidla, případně náklady, pokud firmy používaly tankovací karty. Moderní monitorovací systémy toho však umí mnohem více. Telematické jednotky dokáží i nadále monitorovat polohu vozidla a průběh jízdy včetně ujeté vzdálenosti. Zvládnou odhalit neoprávněný pohyb (např. krádež, odtah) a detekovat dopravní nehody.

Vedle toho nejnovější monitorovací systém hodnotí bezpečnost jízdy a počítají ekonomičnost provozu. Vyspělé telematické jednotky pozitivně hodnotí také pojišťovny, které je považují za další bezpečností prvek a poskytují slevy na povinné ručení. Nemluvě o bezpečnosti jízdy. Už samotná přítomnost telematické jednotky ovlivňuje chování řidičů, kteří jezdí výrazně bezpečněji a plynule.

„Správce flotily může dohlížet na spotřebu paliva nebo styl jízdy řidiče. Samozřejmostí je i rozlišení soukromé a služební jízdy nebo přehled o tom, zda zaměstnanec navštívil všechny zákazníky nebo zda dodržuje pracovní dobu,“ vysvětluje Robert Dolejší, ze společnosti SECAR BOHEMIA, výrobce monitorovacího systém SHERLOG Trace.

Řidiči se dozví, jak (ne)bezpečně jezdí a zloděj nemá šanci

Velmi pozitivně je hodnoceno vyhodnocování stylu jízdy. Řidič se dozví, jak opravdu jezdí a díky získaným datům může své návyky změnit a zlepšit. Hodně to ocení například mladí lidé, kteří mají za sebou čerstvě absolvovanou autoškolu. Pomůže jim to odstranit typické začátečnické chyby. Také pojišťovny pomalu začínají vymýšlet, jak tyto informace využít. Například pojišťovna Uniqa nedávno odstartovala projekt v sousedním Rakousku. Klienty, kteří na základě sdílených dat jezdí bezpečně, odměňuje formou bodového systému.

K dalším výhodám monitorovacích systémů patří zejména ochrana vozidla před odcizením. Díky nainstalované jednotce se operátoři velmi rychle dozví, kde se odcizené vozidlo nachází, a informace okamžitě předají policii. Není to sice všespasitelné, ale rozhodně je to dobrá zpráva pro nás a špatná zpráva pro zloděje.

Spočítat
povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Monitorovací systémy, Technologie, Krádeže aut

Archiv