Letošní Velikonoce dopadly tragicky

Letošní Velikonoce dopadly tragicky

Letošní Velikonoce dopadly tragicky

Každým rokem přijde během velikonočních svátků o život více lidí než jiné dny v roce. Příčiny jsou vždy stejné - velké množství alkoholu v krvi a nepřiměřená rychlost. V letošním roce přišlo o život celkem jedenáct lidí, což je dvojnásobný počet oproti loňskému roku.

I přes nesčetná varování Policie ČR před velikonočními svátky umírají na silnicích lidé. Každým rokem varují regionální policejní stanice občany a upozorňují je, aby neřídili pod vlivem alkoholu. Vždy si však najdou lidé, kteří varování ignorují. Mluvčí policie Jozef Bocán uvedl, že nejčastější příčinou nehod o letošních Velikonocích byla příliš vysoká rychlost.

Smrtelné nehody o Velikonocích:

Rok Počet mrtvých
2010 6
2011 13
2012 5
2013 4
2014 5
2015 11
Zdroj: Financninoviny.cz

„Silnice o jarních svátcích namíchají nebezpečný koktejl, složený z řidičů, kteří na silnice vyráží po zimní přestávce a teprve si zvykají na složitější dopravní situace a koledníků posilněných alkoholem. Kromě nevyježděných řidičů vyjedou po zimě ve větším počtu motocyklisté a cyklisté,“ upozorňoval Dan Ťok, ministr dopravy.

Policie vyslala do ulic více hlídek

Již tradičně Policie ČR zvyšuje na Velikonoce počty policejních hlídek v rámci speciální bezpečnostní akce. Na silnicích se pohybovali zhruba tři tisíce policistů a to zejména v oblastech hlavních tahů a známých kritických míst.

Vždy od pátku do pondělí se policisté zaměřují na plynulost provozu, kontrolu dodržování pravidel silničního provozu a zákazu požívání alkoholu. Právě na problematiku alkoholu za volantem cílí kampaň “Řídím, piji nealko pivo”, kterou organizuje Policie ČR ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven. Hlavní bezpečnostní akce proběhly v pátek a v pondělí.

„Jako rizika nadcházejícího ročního období pro silniční provoz vnímáme především nárůst intenzity dopravy na významných tazích, nárůst počtu nemotorizovaných účastníků silničního provozu, zvýšený pohyb chodců v turisticky významných oblastech a v neposlední řadě také cestování ke vzdáleným příbuzným často svátečními řidiči,“ uvedl plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Na silnicích zahynulo 11 osob

Mezi tragické nehody, při kterých zahynula jedna a více osob, patří srážky osobních vozidel na Opavsku, srážka vozidla s tramvají v Praze či cyklista, kterého na Šumpersku srazil vlak na přejezdu. U většiny tragických nehody byla příčinou vysoká rychlost, věk a vzhledem k nočním hodinám i únava a alkohol. Za volantem letos zemřeli především mladí lidé okolo 20 let.

Kuriózním případem byl 30-letý řidič, který řídil pod vlivem alkoholu v pravé poledne. Při projíždění kolem policejní hlídky úmyslně začal protáčet kola a zatáčku projel smykem. Policie jej ihned zadržela a dozvěděla se, že je muž provokoval a chtěli jim předvést, že je “lepší než oni”. Poté se snažil získat záznam své jízdy, aby jej mohl umístit na internet.

Od lehké dopravní nehody se pokusil na Mladoboleslavsku ujet řidič, u kterého bylo zjištěno 2,29 promile alkoholu. Svědkem nehody byl však městský strážník, který řidič ihned zastavil a zavolal státní policii. Podobnou situaci řešili také strážníci v Brně, kteří se stali svědkem nehody, při které opilý 25-letý řidič naboural dvě stojící vozidla. I tento řidič se pokusil neúspěšně ujet.

K podobně méně či více tragickým nehodám dochází nejen o Velikonocích. Buďte vždy obezřetní, řiďte střízliví a řízení se věnujte na 100 %. Díky tomu předejdete mnoha nehodám.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10
Sdílet na Facebooku

Archiv