Letíte jen s kabinovým zavazadlem? Pozor na maximální rozměry

Letíte jen s kabinovým zavazadlem? Pozor na maximální rozměry

Kabinové zavazadlo

Cestování leteckou dopravou patří mezi nejrychlejší varianty, jak se dostat na vytouženou dovolenou. Zpravidla ale bývá i nejdražší, pokud se vám nepodaří odchytit chybu v systému či nějaký akční tarif.

Ve snaze snížit náklady na nutné minimum tak řada lidí volí variantu, kdy vycestuje pouze s příručním zavazadlem. To samozřejmě aerolinky umožňují. Liší se ale podmínky a především rozměry zavazadla. U nízkonákladových aerolinek se také můžete setkat s tím, že v nejlevnějším tarifu můžete letět pouze s kabelkou. 

Jaká jsou pravidla

Variant, s jakými příručními zavazadly můžete cestovat a kolik jich můžete mít, jsou 3. První varianta je taková, že smíte letět pouze s kabinovým zavazadlem o velikosti malého kufru, viz rozměry níže. Případně je možné toto zavazadlo nahradit hudebním nástrojem, který potřebujete přepravit. Některé letecké společnosti ale umožňují si kromě tohoto malého kufru vzít i malou osobní tašku o velikosti notebooku, malé kabelky, tašky s kamerou apod. Zejména nízkonákladové letecké společnosti pak v nejnižším tarifu nabízejí lety pouze s touto malou osobní taškou.

Z pražského letiště odlétají spoje 45 různých leteckých společností. Pojďme si projít podmínky těch nejznámějších.

porovnání cestovního pojištění
Kabinová zavazadla

U letecké společnosti Aeroflot můžete v rámci nejnižšího tarifu cestovat s jedním kabinovým zavazadlem a ničím jiným. Všechny další tarify už obsahují i větší zavazadlo do 23 kg, případně do 32 kg.

Letecká společnost

Kabinové zavazadlo 

Malá osobní taška

Maximální váha

Aeroflot

55x40x20 cm

-

10 kg

Air France

55x35x25 cm

40x30x15 cm

12 kg dohromady 

Austrian Airlines

55x40x23 cm

40x30x10 cm

8 kg pro kabinové zavazadlo

British Airways

56x45x25 cm

40x30x15 cm

23 kg na každé zavazadlo

ČSA

55x45x25 cm

-

8 kg

Delta Air Lines

56x35x23 cm

-

dle cílové destinace

Emirates

55x38x20 cm

-

7 kg

KLM

55x35x20 cm

40x30x15 cm

12 kg dohromady 

Lufthansa

55x40x23 cm

-

8 kg

Ryanair

-

40x20x25 cm

neuvedeno

SmartWings

56x45x25 cm

-

8 kg

Wizz Air

40x30x20 cm

10 kg

V případě Air France jsou pravidla jiná. V nejnižším tarifu můžete mít dvě zavazadla – jedno příruční a jednu malou kabelku či tašku na notebook. Obojí dohromady ale nesmí vážit více než 12 kg.

Austrian Airlines zmiňují váhu zavazadla jen u toho příručního, které nesmí překročit 8 kg. V případě dodatečné tašky na notebook či kabelky se nezmiňují o tom, zda se počítá do celkové váhy či nikoli.

Velmi vstřícné jsou v tomto aerolinky British Air Ways. Ty umožňují vzít na palubu rovněž dvě zavazadla, ale každé z nich může vážit až 23 kg. V praxi se vám pravděpodobně nepodaří kufr naplnit tak, aby vážil více než 23 kg, ale při takovém váhovém limitu víte, že se nemusíte stresovat tím, jestli je kufr přes váhu či nikoli.

České aerolinky umožňují v nejnižší tarifní třídě Economy Lite přepravovat pouze jedno kabinové zavazadlo. Pokud byste chtěli s sebou vézt i malou osobní tašku, museli byste si zakoupit o třídu dražší tarif Economy Plus. Tam byste pak mohli vézt i tašku do maximální velikosti 40x30x15 cm a do váhy 3 kg.

Pravidla podle cílové destinace

U některých aerolinek se můžete setkat s tím, že váha a povolená zavazadla se liší podle toho, do jaké země s nimi letíte. Typickým příkladem mohou být Delta Airlines. U kabinového zavazadla standardně neuplatňují maximální možnou váhu. Pokud se vejdete do předepsaných rozměrů, váhu nikdo neřeší. Výjimkou jsou vybrané destinace, do kterých je váha kabinového zavazadla omezena. Pokud cestujete do Signapuru, může mít kabinové zavazadlo maximálně 7 kg. V případě letu do Pekingu či Šanghaje pak 10 kg.

Lety pouze s malou osobní taškou

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair je naopak typickým příkladem společnosti, kde smíte v nejnižší tarifní třídě cestovat jen s malou osobní taškou. Pokud si tuto třídu zvolíte, můžete letět jen s malým zavazadlem o velikosti 40x20x25 cm. Pokud byste chtěli i kabinové zavazadlo, tedy malý kufřík, musíte si zakoupit tzv. přednostní nástup do letadla. V rámci něj už jsou povolena dvě zavazadla. Jedno výše uvedené a plus palubní zavazadlo do 10 kg o velikosti 55x40x20 cm.

Podobná je situace u letecké společnosti Wizz Air. Bezplatně smíte letět jen s malou osobní taškou. Pokud chcete i kufřík, musíte si připlatit tzv. WIZZ PRIORITY.  V rámci něj můžete na palube přepravovat i kufřík do velikosti 55x40x23 cm a do váhy 10 kg.

U SmartWings máte v základním balíčku Economy Lite pouze kabinový kufřík do 8 kg. Pokud byste chtěli i malou osobní tašku do 3 kg, musíte si zakoupit letenku v tarifu Economy Plus. V takovém případě nesmí malá osobní taška přesáhnout rozměry 40x30x15 cm.

Zavazadla pro děti do 2 let

Pozor si dejte i v případě, že cestujete s dětmi do 2 let věku, které většinou cestují bezplatně nebo pouze za malý poplatek a nemají nárok na vlastní sedačku. Některé aerolinky neumožňují, aby v tomto případě dítě mělo vlastní zavazadlo. Aby mohlo mít, museli byste mu zakoupit standardní letenku s nárokem na sedadlo.

Jiné aerolinky to naopak umožňují, například British Air Ways. Vždy se proto informujte u konkrétní letecké společnosti, jaká jsou její pravidla.

Pravidla se liší také v tom, zda je taška s nákupem z Duty Free zóny brána jako malá osobní taška, tedy další zavazadlo, nebo zda je automaticky přijímána bezplatně. Můžete se tak setkat s tím, že u některých aerolinek můžete mít vlastně zavazadla 3 – kabinový kufr, malou kabelku či tašku na notebook a tašku z duty free obchodu. U jiných si naopak musíte vybrat, jestli budete mít malou osobní tašku nebo tašku z duty free.

Kufr vyhovující většině aerolinek? Mýtus

Řada výrobců zavazadel na svých stránkách v popisu kabinových kufrů uvádí, že „zavazadlo vyhovuje parametrům většiny leteckých společností“. Touto větou se ale nenechte uchlácholit a rozhodně se na ni nespoléhejte. Aerolinky totiž pravidla neustále mění a co platilo loni, nemusí platit letos. 

Z uvedených informací vyplývá, že povolené kabinové zavazadlo se pohybuje v limitech 55-56 x 35-45 x 20-25 cm. Abyste plošně vyhověli všem nebo většině leteckých společností museli byste u každého z rozměrů zvolit ten nejmenší, což vám zcela zbytečně sníží možnou velikost zavazadla na úplné minimum. Navíc takové zavazadlo pravděpodobně ani neseženete.

Řada leteckých společností, zvláště těch nízkonákladových, navíc školí své zaměstnance v tom, aby si zapamatovali značky kufrů, které rozměry převyšují například jen o 1 cm. A pokud se vám nepodaří kufr vložit do zkušebního prostoru před vstupem do letadla, výrazně si připlatíte.

Vždy se proto vyplatí se informovat u letecké společnosti, se kterou letíte, jaké rozměry povoluje a podle toho vybírat zavazadlo.

Rada na závěr

Při výběru konkrétního zavazadla se vyplatí sledovat několik ukazatelů. Prvním je výše uvedený maximální rozměr, aby vás se zavazadlem do letadla vůbec pustili. 

Druhým kriteriem je rozdíl mezi vnitřími a vnějšími rozměry, tedy objem zavazadla. Dva kufry stejného rozměru se totiž objemem mohou výrazně lišit, a to i o 5 litrů. Pokud chcete co největší prostor, vybírejte kufry se zapuštěnými kolečky, které tak zbytečně neubírají prostor na rozdíl od koleček, které jsou připevněné na celou konstrukci kufru.

Posledním kriteriem je váha, která vás bude zajímat v případě, že letecká společnost ji omezuje. Váha malých kabinových zavazadel se standardně pohybuje okolo 2,5 kg, ale dají se sehnat i lehčí kufry s váhou pod 2 kg. 

A co když mi kufr zničí?

Samozřejmostí by pak mělo být také kvalitní cestovní pojištění. Ačkoli za příruční zavazadlo si odpovídáte sami, může se stát, že jej bude mít příliš mnoho pasažérů a letecká společnost proto nabídne bezplatné odbavení těchto zavazadel, aby se všechna vešla. V takovém případě si jej pak vyzvednete na zavazadlovém páse po příletu.

Právě při manipulaci se zavazadly se ale často stane, že jsou kufry poškozeny, zvláště ty skořepinové. Kvalitní cestovní pojištění vám pak pomůže zmírnit škody, kdy vše nahlásíte jako pojistnou událost. Nechte si však v takovém případě ještě na letišti vystavit doklad o tom, že bylo zavazadlo poškozeno.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv