Které evropské vánoční trhy stojí opravdu za to?

Které evropské vánoční trhy stojí opravdu za to?

Na vánočním trhu

Návštěvy vánočních trhů patří ke krásným tradicím, nejoblíbenějších svátků, na konci roku. Nasát slavnostní atmosféru, dopřát si svařák i něco dobrého k zakousnutí a při této příležitosti strávit příjemný čas s rodinou či přáteli. Navštívit můžete vánoční trhy doma i v sousedních evropských městech. Které jsou ty nejkrásnější?

Vánoční trhy v Drážďanech nikdy nezklamou

Mezi Čechy jsou pravděpodobně nejznámější vánoční trhy Drážďany v sousedním Německu. Česká návštěvnost je dokonce tak vysoká, že si Češi zasloužili vlastní brožuru v českém jazyce. Na různých místech se zde pořádá zhruba deset vánočních trhů. 

Hlavní vánoční trh v Drážďanech se koná na náměstí Altmarkt. Specialitu představuje trh na nádvoří Rezidenčního zámku Stallhof se středověkou atmosférou, kterou podtrhují ztřeštění a zábavní kejklíři i žongléři. Chcete-li návštěvu trhu spojit ještě s nákupy, vydejte se také na Prager Strasse. Další trhy najdete na náměstí Neumarkt či Frauenkirche.

Kromě stánků s tradičním svařákem a občerstvením se návštěvníci vánočních Drážďan mohou těšit na zajímavý a pestrý program. Jednou z velkých událostí je například štolová slavnost, jejíž součástí je velký průvod s mažoretkami a orchestrem. Hlavní lákadlem je obří štola, která se nakonec rozkrojí na malé kousky a celá se sní.

porovnání cestovního pojištění

Vánoční trhy ve Vídni rozdávají radost dětem i dospělým

Jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnějších vánočních trhů v celé Evropě už tradičně pořádá rakouská metropole Vídeň. Však také Vídeň během Vánoc každý rok navštíví tisíce Čechů, kteří si chtějí užít úchvatnou vánoční atmosféru, kterou podporuje do posledního detailu vymazlená vánoční výzdoba a všude kolem vonící svařené víno, horká čokoláda, šťavnaté pečínky i rozmanité sladkosti.

Vídeňské vánoční trhy jsou skvělou příležitostí, jak si prohlédnout město. Ve městě se totiž koná trhů povícero. Největším s více než 150 stánky a různými atrakcemi pro dospělé i děti bývá vánoční trh na Radničním náměstí. Kromě stánků s občerstvením a různými výrobky si můžete zabruslit na velkém kluzišti nebo si užít výhled z ruského kola. 

Další trhy se konají na náměstí Maria-Theresien Platz či u vídeňských zámků Schonbrunn a Belvedere, který vyniká obzvláště pohádkovou atmosférou určenou především těm nejmenším. Téměř na každém náměstí je alespoň pár nazdobených stánků. S procházkou po trzích se zároveň nabízí možnost prohlédnout si nejslavnější vídeňské památky, případně vyrazit ještě na poslední nákupy dárků pod vánoční stromeček.

Maďarské tradice na vánočních trzích v Budapešti 

Chcete-li si užít trochu netradiční vánoční trhy, vyrazte do maďarské metropole Budapešť, která má prý také jedny z nejkrásnějších trhů. Zajímavé je, že se ve stáncích smí prodávat pouze pravé a tradiční maďarské výrobky. Na výběr prodejců dokonce dohlíží speciální komise. Navíc můžete navštívit termální lázně Széchenyi nebo Gellért, které v chladných zimních dnech doslova bodnou.

Stejně jako ve Vídni i Budapešť je plná menších či větších trhů. Největší počet stánků s různým zbožím a občerstvením nabízí velkolepé trhy na náměstí Vorosmarty. Konají se zde koncerty všemožných žánrů a na fasádách se promítají světelné show. Menší, avšak stejně krásné vánoční trhy najdete také na náměstí Erzsébet a u baziliky sv. Štěpána 

Za jídlem na vánoční trhy do Krakova

Nechcete-li cestovat příliš daleko a bydlíte zrovna u polských hranic, vydejte se na vánoční trhy do Krakova. Rozhodně nebudete zklamáni. Vánoční trhy v Krakově nejsou sice tak populární a velkolepé jako trhy v Drážďanech či ve Vídni, ale nejsou o nic méně krásné. Drobný rozdíl bychom tu však našli. 

Do Polska se totiž na vánoční trhy nejezdí ani tak za nákupy jako za jídlem. Krakovské trhy nabízí prvotřídní gurmánský zážitek provoněný punčem, svařákem, pitným medem či třešňovou vodkou. 

Pokud se letos na trhy vydáte právě do polského Krakova, nezapomeňte ochutnat tradiční grilovanou kachnu, husu, klobásy, chutné bramborové placky a především pak bigos, chutné polské národní jídlo. Jistě oceníte i to, že ceny jsou zde o dost nižší než v Rakousku či Německu.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv