V loňském roce bylo ukradeno o 27 procent vozidel méně

V loňském roce bylo ukradeno o 27 procent vozidel méně

V loňském roce bylo ukradeno o 27 procent vozidel méně

V jednom okamžiku jsme vlastníky zánovního auta, v druhém okamžiku nám zůstanou nejvýše klíče. Samotné auto je však pryč a příčina je jediná. Zloděj. Ročně se ukradnou stovky tisíc nových i ojetých vozidel, které se buď dále prodají nebo rozeberou a prodají na díly. Zatímco si zloději mnou ruce a plní peněženky, majitelům zbývá jediné. Mít své auto dobře pojištěné.

Podle policejních statistik za uplynulý rok bylo ukradeno o 27 procent méně aut, tedy téměř o jednu třetinu. To není vůbec špatná informace. Bohužel však nemění nic na tom, že se auta kradou a krást budou. A mezi kradenými auty může skončit i to vaše. Víte vůbec, jakou máte “šanci”, že vám auto ukradnou a jaká kritéria zvyšují zájem zlodějů zrovna o vašeho čtyřkolového miláčka?

Zlodějíček nebo organizovaná mafie? Výsledek je jen jeden

Vozidlo vám může ukrást narkoman, malý zlodějíček a dobře organizovaná skupina, která se na krádeže aut doslova specializuje. Vám to ale může být v podstatě jedno. O své auto jste tak jako tak přišli. Minimalizovat rizika krádeže auta samozřejmě lze. Auto můžete mít dobře zabezpečené a parkovat je ve vlastní garáži s kvalitním elektronickým zabezpečením.

Tou nejlepší a osvědčenou ochranou je však kvalitní havarijní pojištění, díky kterému přijdete o auto ale nikoliv o své peníze. Spoléhat se na policii není v tomto případě příliš dobré rozhodnutí. Objasněnost ukradených vozidel totiž činí pouze 20 procent. A v případě ukradených součástek a vykradených aut je objasněnost výrazně nižší.

Kvalitní pojištění jde ruku v ruce s jeho zabezpečením. Na tom trvá každá pojišťovna bez výjimky. Odborníci příliš nedoporučují auta s tzv. bezklíčovým přístupem. Údajně jsou pro zloděje snadnou kořistí. Lépe na tom jsou majitelé méně známých značek, po kterých je nízká poptávka. „Vozidla méně rozšířených továrních značek, např. americké vozy, jsou dle statistických přehledů odcizovány méně,” uvádí se v nedávno zveřejněné statistice ukradených aut za rok 2015 ministerstvo vnitra.

Krádou se nejvíc Škodovky

Je jedno, zda jste hrdým vlastníkem Škody Octavie, Fabie, Felicie či Superbu. Oblíbené jsou mezi zloději všechny, a proto se také umístili na prvních čtyřech příčkách kradených vozidel. Tabulku s přehledem vede Škoda Octavia.

Nejvíce kradené modely aut značky Škoda v roce 2015:
Pořadí Model Počet ukradených aut
1. Octavia 1 682
2. Fabia 509
3. Felicia 291
4. Superb 165
5. Roomster 51

Za “škodovkami” již tradičně následují v Česku oblíbené značky, jako jo Volkswagen, Ford, Renault či Peugeot:

Nejvíce kradená auta dle značek v roce 2015:
Pořadí Značka Počet ukradených aut
1. Škoda 2 978
2. VW 737
3. Ford 450
4. Renault 349
5. Peugeot 260

Třetina ukradených aut parkovala v Praze

Chcete-li zvýšit zájem zlodějů o svoje auto, přestěhujte se do Prahy, a to zejména v jižní části města, nebo alespoň do Středočeského kraje. Jenom v Praze totiž zmizí třetina všech ukradených aut v rámci celé České republiky. I když i zde Policie ČR hlásí meziroční pokles krádeží auto a to o 33 procent. Kromě Prahy a Středočeského kraje jsou rizikovými oblastmi ještě Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Chcete ochránit svoje investice do auta? Nezapomeňte si kromě povinného ručení sjednat havarijní pojištění, které musí obsahovat i riziko krádeže. Pouze v tomto případě vám budou v případě krádeže vráceny peníze samozřejmě však s přihlédnutím k jeho amortizaci a sjednané spoluúčasti. Všechny peníze a to včetně spoluúčasti získáte zpět pouze tehdy, máte-li sjednané připojištění GAP v prvních třech letech od koupi.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv