Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Kolik stojí auto bez povinného ručení?

Kolik stojí auto bez povinného ručení?

2018-09-20

Kolik stojí auto bez povinného ručení?

Provozovat vozidlo bez povinného ručení se od letošního roku opět nevyplácí. Kromě toho, že porušují zákon, hrozí všem motoristů provozujícím nepojištěné auto nemalý finanční postih. 1. ledna 2018 totiž došlo k obnovení obávané pokuty neboli příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP.

Spočítat
povinné ručení

Říkáte si, co je to za nesmyslnou otázku? Jak někdo může mít nepojištěné vozidlo a jezdit s ním po veřejných komunikacích? Vždyť povinné ručení je přece nařízeno příslušným zákonem a mít jej musí každé provozované vozidlo. To je sice pravda, bohužel se stále najdou řidiči, které si povinné ručení z různých důvodu nesjednají. Někteří tak jednají úmyslně, jiní o svém prohřešků nemají tušení. Pojďme se podívat, jaký postih nezodpovědné a lehkomyslné řidiče čeká.

Fakta o nepojištěných vozidlech v ČR:

- Bez povinného ručení se v ČR pohybuje až 130 000 vozidel.

- Nepojištěná vozidla každý rok způsobí cca 2 500 škod.

- ČKP ročně zaplatí poškozeným zhruba 225 milionů korun z garančního fondu.

- Nejvíce nepojištěných vozidel jezdí na severu ČR a nejméně na Vysočině.

Poškozeným uhradí škodu Česká kancelář pojistitelů

Pokud nepojištěné vozidlo způsobí škodu, poškození se nemusí obávat, že přijdou o právo na její náhradu. Škodu jim uhradí Česká kancelář pojistitelů (ČKP) z tzv. garančního fondu. Poškozený je odškodněn. Vyplacenou částku poté ČKP dluží viník nehody a provozovatel nepojištěného vozidla. Dluh smí ČKP vymáhat soudně.

Bez ČKP by museli poškození vymáhat škodu po vinících sami, což by byl velký problém zejména v případech, kdy viník nemá k úhradě dostatečné prostředky. To platí zejména v případech, kdy je způsobená újma natolik vysoká, že ji viník nemá šanci nikdy zaplatit. Poškozenému poskytne plné odškodnění opět ČKP.

Nové sazby příspěvku nepojištěných vozidel

Výši příspěvku stanovila příslušná vyhláška Ministerstva financí ČR. U osobních vozidel činí denní sazba od 30 Kč do 93 Kč a u motocyklů od 4 Kč do 25 Kč v závislosti na velikosti zdvihového objemu válců, u nákladních automobilů je sazba 86 Kč, 145 Kč nebo 261 Kč dle nejvyšší povolené hmotnosti. Další ceník najdete na stránkách ČKP. Uhrazení příspěvku nepojištěných řidičů není totéž jako zaplacení povinného ručení!

Oproti původnímu příspěvku došlo výraznému zlevnění denní sazby. Změnilo se také období, po které může ČKP příspěvek vymáhat, ze 3 let na 1 rok. Dále došlo k omezení maximální částky, kterou ČKP může po nepojištěném řidiči vymáhat a to na ⅓ celkového nároku a maximálně 300 000 Kč.

Ověřte si, zda je vaše vozidla pojištěné

Ne vždy je neplatné pojištění úmyslné jednání. Řada řidičů jezdí nepojištěným vozidlem, aniž by o tom věděli. Nejste-li si jistí, pojištění si raději ověřte. Učinit tak můžete na stránkách ČKP, kde stačí zadat registrační značku a ihned se dozvíte, zda je vaše auto pojištěné či nikoliv. Nebo můžete jednoduše zkontaktovat svou pojišťovnu a ujistit se, že je vaše pojistná smlouva o povinném ručení platná a v pořádku.

Na registru vozidel si můžete snadno ověřit, zda na vaše jméno není stále přihlášeno nějaké starší vozidlo, které jste v minulosti vlastnili. Pokud tomu tak je, dokončete převod na nového majitele nebo se co nejdříve postarejte o vyřazení vozidla z provozu. Máte-li auto, které neprovozujete a nechcete platit povinné ručení, zajděte na úřad registru vozidel a nechte jej vyřadit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

povinne-ruceni havarijni-pojisteni,