Kdy už nestačí běžné turistické cestovní pojištění

Kdy už nestačí běžné turistické cestovní pojištění

Prémiové cestovní pojištění - rodina

Sjednat si cestovní pojištění na zahraniční cesty představuje pro většinu Čechů téměř automatickou činnost. Češi cestovní pojištění berou velmi vážně a neváhají si připlatit za kvalitu. Přesto mnozí Češi do zahraničí odjíždí s nevhodným pojištěním. Nejčastěji se jedná o nedostatečný rozsah cestovního pojištění.

Češi si rádi připlatí za prémiové cestovní pojištění

Co se týče cestování a cestovního pojištění, je letošní rok ze známých důvodů odlišný. Na pomoc si proto vezmeme statistiky ePojisteni.cz z loňského roku, podle kterých si 64 % Čechů zvolí prémiové cestovní pojištění zahrnující nejen léčebné výlohy a asistenční služby, ale také úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, zavazadel, zpoždění letu a právní asistenci a mnohdy i auto asistenci (alternativa pro krátkodobé havarijní pojištění). 

Mezi hlavní výhody těchto prémiových variant cestovního pojištění patří vyšší nebo dokonce neomezené pojistné limity. Ty jsou však k ničemu, dojde-li k takové pojistné události, na kterou se dané cestovní pojištění nevztahuje. Spousta Čechů totiž vůbec netuší, na co konkrétně se vybrané cestovní pojištění vztahuje nebo spíše nevztahuje. 

Pojďme se podívat na dva případy, na které základní turistické cestovní pojištění, byť v nejvyšší možné variantě, nestačí. Prvním případem je aktivní dovolená zahrnující rizikové, adrenalinové až extrémní sporty, a druhým případem služební cesty v zahraničí.

porovnání cestovního pojištění

Cestovní pojištění na aktivní dovolenou: Běžné vs. rizikové sporty

První případ je naprosto běžný. Cestující si před odjezdem sjedná kvalitní cestovní pojištění. Je si vědom, že bude sportovat nebo bude jinak aktivní, a chce mít jistotu, že o něj v případě úrazu bude více než dobře postaráno. Nešetří tudíž a vybere si pojištění s vysokými limity a nezapomene ani na úrazové pojištění. 

Jelikož však své sportovní činnosti nepovažuje za nijak adrenalinové (např. horská turistika nebo jízda na kole), nenapadne jej si důkladně ověřit, zda se vybrané pojištění na tyto sporty opravdu vztahuje. Jenomže není turistika jako turistika. A to platí pro celou řadu dalších sportů.

Při výběru vhodného cestovního pojištění na sportovní dovolenou je doporučeno nahlédnout do pojistných podmínek. Konkrétně se jedná o výčet sportů ohodnocených jako rizikové, adrenalinové či dokonce extrémní. Takto například zjistíte, že u horské turistiky hraje významnou roli i nadmořská výška, u ferrat, canyoningu, jízdy na kanoích a raftech obtížnost, u lyžování zase fakt, zda se pohybujete i mimo sjezdovky. 

Není nutné panikařit, protože rizikové sporty si lze za menší příplatek připojistit. Není nic jednoduššího než kliknout na správné políčko. Problém nastává až u vysoce rizikových a extrémních sportů jako například base jump, které pojišťovny odmítají pojistit úplně nebo je jejich připojištění daleko dražší.

Cestovní pojietšní - vysokohorská turistika

Služební cesty vyžadují více než turistické pojištění

Druhý případě představují služební cesty do zahraničí. I zde platí důrazné doporučení ujistit se, stejně jako v předchozím případě, zda se zvolené cestovní pojištění vztahuje na vše, na co má. 

Někdy otázku vhodného pojištění na služebku řeší zaměstnavatel (např. prostřednictvím rámcové pojistné smlouvy), jindy si pojištění musí vyřešit zaměstnanec sám. Ideální je využít cestovní pojištění navržené přímo pro služební cesty. Pokud pojištění řeší za zaměstnance zaměstnavatel, je v jeho zájmu sjednat si ještě soukromé cestovní pojištění na dobu, po kterou nebude vykonávat pracovní povinnosti.

Cestovní pojištění na služební cesty by mělo zahrnovat nejen riziko nemocí a úrazů vzniklých během pracovní doby, ale také možnou ztrátu, krádež, poškození či zničení zapůjčeného pracovního vybavení (mobilní telefon, notebook, automobil, různé pracovní přístroje apod.). Chybět by nemělo také pojištění odpovědnosti za škody, které zaměstnanec může při výkonu práce způsobit svému zaměstnanci či jiným osobám.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv