Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

2014-09-24

Jízda bez povinného pojištění se nevyplácí

Na českých silnicích se odhadem pohybují tisíce vozidel, které nemají sjednané zákonné pojištění. Bohužel i tato vozidla každým rokem způsobí stovky dopravních nehod. Kdo v takovém případě uhradí poškozenému škodu? Pojišťovna nebo viník nehody, jehož vozidlo je však nepojištěné?

Dle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by mělo být každé vozidlo, které se pohybuje na českých silnicích pojištěné. To však bohužel není pravda a na českých silnicích se tak stále pohybují tisíce nepojištěných vozidel, které jsou častými viníky dopravních nehod. V případě nehody je dle zákona viník nehody, jehož auto je nepojištěné, uhradit škodu poškozenému ze své kapsy.

Česká kancelář pojistitelů a garanční fond

A právě pro tyto účely byl založený garanční fond, jehož správcem je Česká kancelář pojistitelů. Do garančního fondu přispívají české pojišťovny a rovněž jsou zde uloženy peníze ze zaplacených pokut a sankčních příspěvků právě od nepojištěných řidičů.

Z garančního fondu jsou poté hrazeny škody poškozeným, které byly způsobené nepojištěnými vozidly. Poškozený tedy své peníze dostane rychleji než od samotného viníka a Česká kancelář pojistitelů pak po něm částku vymáhá soudně.

Dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí Česká kancelář pojistitelů uhradit pojistné plnění ve stejné výši a za stejných podmínek, jako by učinila pojišťovna. Poškozený musí předložit všechny podklady, jako u pojistitele. To znamená, že nesmí zapomenout na záznam o dopravní nehodě nebo protokol od Policie ČR, pokud případ řešila.

Jaké jsou limity pojistného plnění?

Pokud poškozený uplatňuje nárok na uhrazení škod u České kanceláře pojistitelů, uplatňuje se výše pojistných limitů daná zákonem, což je 35 milionů korun pro škody na zdraví či životě na každého zraněného či usmrceného včetně všech nákladů a 35 milionů korun na škody na věci a ušlému zisku bez ohledu na počet poškozených.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku