Jaké škody kryje povinné a havarijní pojištění

Jaké škody kryje povinné a havarijní pojištění

havarijní pojištění

Jaké škody kryje povinné a havarijní pojištění

Povinné ručení, jak už název sám napovídá, je zákonem povinné. Vyjet na vozovku ve voze bez platného povinného ručení je nejen nezodpovědné, ale také vás může stát nějakou tu tisícovku při kontrole, případně i stovky tisíc při nehodě. Jak je to ale s havarijním pojištění?

Pokud si lámete hlavu, nemusíte z toho mít zas tak špatný pocit. Co kryje povinné ručení a co havarijní pojištění neví velké procento řidičů. Přitom obecně je to velmi jednoduché.

Spočítat
povinné ručení

Povinné ručení

Povinné ručení nepokrývá škody způsobené na vašem vozidle. Platíte jej pro případ, že někomu naopak způsobíte škodu vy. Nezáleží na tom, pokud jde o škodu na vozidle, nebo jste někomu způsobili zranění – povinné ručení kryje obojí. Kryje také způsobení škody třetí osobě, tedy poškození majetku.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění na rozdíl od povinného ručení povinné není. Jde o majetkové pojištění, které kryje poškození vašeho vlastního vozidla. Mezi takové patří například již zmíněná dopravní nehoda, krádež vozidla, často také přírodní vlivy nebo vandalizmus. Důležitá je v tomto případě takzvaná spoluúčast, tedy částka, kterou si bude pojištěný sám platit a střádat.

Vidíte? Nic složitého to není. Občas není nutné zřizovat si přímo havarijní pojištění, ale vystačíte si s připojištěním, které nabízí široký výběr ochrany vozidla a většinou stojí jen pár stovek měsíčně.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Havarijní pojištění

Archiv