Jak vám pomůže kamera v autě při autonehodě?

Jak vám pomůže kamera v autě při autonehodě?

výhody kamery do auta

Hlavním cílem kamery v autě není poskytování zábavy či zachycování okolních krás. Kamera zaznamenává vše, co se děje před a případně v okolí vozidla, ať už během jízdy nebo při parkování. Záznam zachycený na kameře tak může pomoci například odhalit pravého viníka nehody či vandala, který vám v noci úmyslně poškodil auto.

Autokamery v poslední době zažívají podobný boom jako kdysi GPS navigaci. Ty dnes patří téměř ke standardnímu vybavení aut a u kamer lze očekávat velice podobný vývoj. Nejedná se o žádnou nadbytečnou výbavu, ale praktickou věc s celou řadou užitečných funkcí

Rovněž pořizovací cena kamer není nijak závratná, pokud zrovna nemusíte mít to nejlepší na trhu. Kvalitní kamery do auta lze pořídit již v cenové relaci kolem 3 000 Kč. Proč je tedy rozumné pořídit si kameru?

Kamera odhalí viníka nehody natotata

Ne nadarmo jsou kamery do automobilů označované jako černé skříňky nebo palubní kamery. Podobně jako u letadel slouží k zaznamenávání všeho, co se kolem auta děje 24 hodin denně a získané informace pak mohou posloužit k odhalení toho, co se stalo na silnici, tedy příčiny nehody či jejího skutečného viníka. 

Však to známe. Ne vždy se viník přizná a dohadování mezi účastníky nehody, kdo ji zavinil, nebere konce. Kamery v autech by s takovým dohodováním mohly jednou provždy udělat konec. Záznam z kamery odhalí viníka, očistí nevinné účastníky a pomůže najít pachatele, který od nehody ujel. To však platí pro obě strany. Pokud nehodu způsobí autor nahrávek, kamera jeho chybu pouze potvrdí.

Kamery zaznamenávají pohyb kolem auta také v době, kdy stojí a parkují. Snadno tak odhalí, zda vám auto v noci poškodil vandal nebo nepříjemný soused. Kamery rovněž odhalí fingované nehody a firmy zase ocení možnost lepší kontroly svých zaměstnanců užívajících služební automobily.

Jaké další funkce kamery v autě přináší?

Primární funkcí kamer v autě je možnost použít záznam jako důkazní materiál. Kamery však nabízí celou řadu dalších zajímavých funkcí.

Hlášení rychlostních radarů

Praktickou funkci kamer představuje hlasové upozornění na rychlostní a úsekové radary. Kamery rovněž umí varovat před jízdou na červenou a případně před dalšími nebezpečími (např. dopravní nehody, uzavírky a jiné) podobně jako GPS navigace. Kamery tak napomáhají bezpečnému provozu a zároveň včasnými varováními šetří čas na cestách. Veškerá hlášení a oznámení je navíc možné zobrazit na Google mapách. Samozřejmě je nutné pořídit si takovou kameru, která tyto funkce nabízí.

záběry z autokamery

Zajímavé záběry z jízd

Nahrávky z kamery lze samozřejmě použít také pro zábavu. Lze tak získat velmi zajímavé záběry z jízdy (např. videa z horských serpentin, romantická jízda podél pobřeží), zábavy probíhající uvnitř auta (samozřejmě v mezích bezpečnosti a zákona), zachycení sportovních automobilových aktivit (např. jízda na závodním okruhu) či záznamy neobvyklých situací zachycených za jízdy.

Dále kamery v autech fungují jako:

  • Parkovací kamera - kamera ukazuje linky usnadňující couvání a parkování

  • Asistent pro jízdu v pruzích - pomáhá udržet vozidlo ve správném jízdním pruhu

Na co si dát pozor?

  • V první řadě je nutné vybrat takovou kameru, aby pořizovala kvalitní záznamy i za snížené viditelnosti a v noci a to v dostatečně širokém záběru (alespoň úhel 120 stupňů).

  • Kamera musí být dostatečně dobře upevněna na místě tak, aby se nenacházela v zorném pole řidiče a nebránila mu ve výhledu.

  • Pozor na zveřejňování záznamů například na sociálních sítích jen tak pro vlastní potřebu či zábavu. Na záznamech by neměly být zřetelně vidět osoby bez jejich souhlasu. V opačném případě se může autor zveřejněné nahrávky dostat do problémů se zákonem.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv