Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

Bezpečné cestování - pár u moře

Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

Co se týče cestování do zahraničí, Češi jsou velice zodpovědní turisté. Většina nezapomíná na sjednání alespoň základní varianty komerčního cestovního pojištění. Otázkou je, zda si umí vybrat správně. O tom se však přesvědčí až v případě pojistné události.  

Pojistné se u cestovního pojištění pohybuje řádově v desítkách korun za jeden den pobytu v cizině. Konečná cena závisí na cílové destinaci, délce pobytu, počtu pojištěných osob i plánovaných aktivitách.  

V porovnání s finální částkou, kterou za dovolenou a na místě utratíte, a s běžnými cenami zdravotní péče v zahraničí se však jedná o zanedbatelnou částkou. V případě častých cest se vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

porovnání cestovního pojištění

Na Evropský zdravotní průkaz pojištění se raději nespoléhejte 

Evropský průkaz pojištění se hodí na krátké cesty, například na nákupy nebo maximálně na prodloužený víkend. Sice díky němu máte nárok na zdravotní péči, ale to neznamená totéž jako plně hrazenou péči.  

Pozor na vysokou spoluúčast 

Za ošetření, zákroky, léčbu a léky zaplatíte stejně jako občané dané země. Počítejte s vyšší spoluúčastí než u nás. S největší pravděpodobností podstatnou část nákladů uhradíte vy, nikoliv pojišťovna. Omezené jsou rovněž asistenční služby. 

Žádné soukromé zdravotnické zařízení 

Také musí jít o smluvní zdravotnické zařízení a těch je například v horských oblastech méně než u moře či ve městech. Hoteloví lékaři běžně nemají smlouvu s veřejným zdravotním systém, a pokud využijete soukromé zařízení, zaplatíte z vlastní kapsy dokonce vše. 

Jak je to cestovním pojištěním k platební kartě? 

Cestovní pojištění standardně nabízí i banky k platebním kartám. Jedná se o pozitivní věc, protože de facto zdarma získáte cestovní pojištění na celý rok. Na takové pojištění se však spoléhejte pouze v případě, že máte správně nastavený rozsah pojištění, výše pojistných limitů a znáte i další podmínky.

Komerční cestovní pojištění hradí vše 

Díky komerčnímu cestovnímu pojištění za pár stovek korun můžete využít jakékoli zdravotní zařízení, veřejné i soukromé. Pojišťovna uhradí celou léčbu včetně spoluúčasti až do výše sjednaného pojistného limitu.

Pomoc v nouzi i širší pojistná ochrana 

Ve prospěch extra sjednaného cestovního pojištění hovoří také lepší asistenční služby a především pestrá škála doplňkových připojištění. Kvalitní pojištění ochrání nejen vaše zdraví, ale také majetek a zaplatí i škody, které v zahraničí způsobíte jiným osobám. 

Náš tip: Porovnejte si aktuální nabídku cestovního pojištění

Co dělat, když… 

Na dovolené může dojít k situacím, které vaše cestovní pojištění nekryje. Aby se tak nestalo, seznamte se s možnými komplikacemi, na které se lze připravit předem. 

Pojištění extrémních sportů 

Základní varianta cestovního pojištění kryje pouze běžné sportovní aktivity, jako je například běh, turistika, cyklistika či plavání.  

Pokud však tíhnete k rizikovějším a adrenalinovějším sportům, nezapomeňte na připojištění rizikových sportů. Nejčastěji se jedná o sjíždění divoké vody, horolezectví, vysokohorskou turistiku a ferraty, jízda na kole v terénu, paragliding a podobně.  

Na co si dát pozor: Ujistěte se v pojistných podmínkách, že pojištění kryje všechny plánované aktivity. 

Cestovní pojištění a chronické nemoci 

Standardně se cestovní pojištění vztahuje na nenadále události. Pokud však trpíte nějakou chronickou nemocí, připravte si pro pojišťovnou potvrzení od lékaře, že jste poslední rok netrpěli žádnými zdravotními problémy.  

Cestování do zahraničí během těhotenství 

Pojišťovny těhotenství nevnímají jako zdravotní problém a s pojištěním těhotné ženy nemají problém zhruba do 28. týdne. Pak už to přece jen začíná být trochu riskantní. Od 36. týdne už všechny pojišťovny od budoucích maminek dávají "ruce pryč". 

Alkohol 

Pozor je třeba si dávat na nadměrné pití alkoholu. Je to zábavné, dokud se nepřihodí něco zlého. Kromě komplikací na dovolené a zdravotních potíží má pojišťovna právo odmítnout vyplatit pojistné plnění, došlo-li k události pod vlivem alkoholu. Jedná se o standardní výluku u pojištění všeobecně. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 16

Sdílet na Facebooku

Archiv