Jak probíhá výměna řidičského průkazu v roce 2021?

Jak probíhá výměna řidičského průkazu v roce 2021?

Výměna řidičského průkazu - Červené auto

V roce 2021 končí platnost několika set tisíc řidičských průkazů. Dotčení řidiči ale s jeho výměnou nemusí chvátat, protože platnost řidičských průkazů i dalších dokladů bude prodloužena. Kolik času navíc získáte? Jak výměna probíhá? A co když pojedete do zahraničí?

porovnání povinného ručení

Výměna řidičského průkazu letos nehoří

Platnost řidičského průkazu je dlouhých 10 let. Na jeho obnovení tak máme tendenci zapomínat a řešit ho až na poslední chvíli. Letos ale výměnu ŘP můžete klidně odložit. Pokud váš řidičák propadne v období od 1. září 2020 do 30. června 2021, jeho platnost se automaticky prodlužuje o 10 měsíců.

Prodloužená platnost se netýká pouze řidičských průkazů. O 10 měsíců se prodlužuje také platnost technické kontroly a průkazů profesní způsobilosti řidiče. Všechna osvědčení zůstávají platná nejen v Česku, ale i ve zbytku EU. Prodloužení platnosti ale neznamená, že byste si nový řidičák nebo technickou nemohli vyřídit. Obojí je stále možné, servisy i úřady jsou otevřené.

Jak probíhá výměna řidičských průkazů? 

O výměnu řidičského průkazu můžete zažádat na všech úřadech s rozšířenou působností, nehledě na místo svého trvalého pobytu. Spousta úřadů již umožňuje online objednání, díky kterému se vyhnete dlouhému čekání ve frontě.

Běžná výměna řidičského průkazu je zdarma. O výměnu můžete požádat tři měsíce před skončením platnosti průkazu a na nový řidičák si počkáte zhruba 20 dní. Pokud na výměnu spěcháte, můžete si připlatit za expresní vyřízení. To trvá maximálně pět dní a stojí 700 korun. A jestliže nový ŘP chcete získat před tříměsíční lhůtou, zaplatíte úřadu poplatek 200 korun.

K výměně řidičského průkazu potřebujete pouze platný doklad totožnosti, stávající řidičský průkaz a žádost o vydání řidičského průkazu, kterou obdržíte na úřadě. Fotografii nenoste, úředník vás vyfotí na místě, nebo použije dříve uloženou fotku.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv