Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

Cestování bez omezení s rouškou

Karanténa a další přísná omezení týkající se volného pohybu nařízená v souvislosti s pandemií koronaviru zasadila celosvětovému cestovnímu ruchu tvrdý úder. Vývoj v posledních týdnech naštěstí naznačuje, že se život vrací do normálu a letos v létě se k moři přece jen podíváme. Budou nás při cestování omezovat nějaká nařízení?

Epidemiologická situace se poslední týdny příznivě vyvíjí ve většině zemích Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje. Vyšší riziko nákazy v polovině června hlásilo pouze Švédsko, Velká Británie a část Polska - Slezské vojvodství. 

porovnání cestovního pojištění

Od poloviny června mohou Češi vyrazit na dovolenou k moři

Od začátku června většina evropských zemí začala otevírat své hranice turistům z členským zemí EU. Jako poslední hranice uvolnilo například Portugalsko a Španělsko. Už v druhé půlce června tak bylo možné bez omezení vycestovat například do Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, Itálie, Bulharska či Chorvatska.

Postupně dochází k obnově mezinárodní dopravy a uvolnění omezení týkající se pravidel cestování během koronavirové krize, která ještě neskončila. Nejčastěji se opouští se od povinného nošení roušek mimo veřejné prostory, již není nutné dokládat negativní testy na koronavirus nebo po návratu z ciziny setrvávat v povinné karanténě.

Velká omezení se však budou týkat každoročně se opakujících hromadných akcí. Letošní rok bude v tomto směru jiný a na oblíbené hudební festivaly můžeme rovnou zapomenout. Největší festivaly jsou pro letošek definitivně zrušeny. Chorvatský Zadar zrušil populární každoroční hudební akci, na kterou se rok co rok sjížděly stovky tisíc lidí.

Bezpečnostní opatření proti šíření COVID-19 budou postupně rozvolněna

Během léta bude umožněno volné cestování v rámci EU. Vzhledem k příznivému vývoji, který už několik týdnů značí ustupující pandemii koronaviru, budou omezující opatření postupně uvolňována. 

Každá země však může mít vlastní nařízení týkající se přijíždějících turistů. Cestujícím tak mohou na hranicích hrozit například namátkové kontroly spojené s měřením tělesné teploty, mohou být prováděny testy na koronavirus nebo požadován již hotový negativní test. Před každou cestou je doporučeno ověřit si aktuálně platné podmínky.

Opatření se budou týkat také samotného pobytu turistů v zahraničí. Všem provozovatelům ubytovacích a jiných pro turisty určených zařízení je doporučena zvýšená hygienická prevence. Na zvýšenou hygienu by měli dle doporučení hygieniků ve vlastním zájmu dbát i turisté. Doporučená je také sociální zdrženlivost a omezené stýkání se s cizími lidmi. V uzavřených prostorách je i nadále doporučeno nosit roušky na ústa.

Jaké jsou podmínky bezpečného návratu Čechů domů

V druhé polovině června Ministerstvo zdravotnictví ČR upravilo ochranná nařízení, která se týkají povinností českých turistů vracejících se z pobytu v zahraničí během koronavirové krize. Následující nařízení se vztahují také na občany ČR s bydlištěm v jiné členské zemi EU.

  • Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů či trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v zemích EU a zemích Schengenského prostoru s nízkým (zelené země) a středním (oranžové země) rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

  • Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červené země) a ze zemí mimo EU a Schengenský prostor (bez barevného označení) je při vstupu na území ČR až na výjimky požadováno potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší 4 dny, nebo nahlásit návrat krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv