Jak nejlépe pojistit firemní auto

Jak nejlépe pojistit firemní auto

Pojištění firemního auta - vozový park

Nezbytnou součástí firemního majetku bývá vozový park, jehož velikost a složení se odvíjí od velikosti firmy a její činnosti. Odlišný bude vozový park u velké firmy, která se specializuje na dopravu, a drobného živnostníka. Jednu věc však potřebují všichni a to kvalitní pojištění vozidel za rozumnou cenu.

porovnání povinného ručení

Pojištění firemních aut nabízí různé možnosti. Jinak bude pojištění řešit velká společnost, která vlastní desítky vozidel nezbytných jak k provozu firmy, tak i k činnosti zaměstnanců. Pro jiné řešení se zase rozhodne menší firma, kde firemní auto používá pouze majitel.

Zejména větším firmám se vyplatí využívat služeb pojišťovacích společností, kteří vymýšlí řešení na míru konkrétního vozového parku. 

Základem je správně nastavená pojistná péče o auta 

Čím lépe si pojištění vozidel nastavíte, tím méně starostí vám péče o pojištění vozového parku zabere v budoucnosti. Pravdou je, že spousta firem pojištění vozidel řeší, jak jim zrovna přijde pod ruku. Řešit pojištění pro každé nové vozidlo extra je však neefektivní a zároveň zbytečně drahé. Řešení je přitom více než snadné.

Poměrně překvapivé je zjištění, že celá řada firem, hlavně těch menších, nemá tušení o existenci takzvaného flotilového pojištění. Jedná se o způsob řešení pojištění vozidel vytvořený právě pro potřeby firem. Flotilové pojištění nabízí nejen jednoduchou správu pojištění, ale mnohem lepší pojistnou ochranu za cenu, na kterou u individuálně řešených pojistných smluv nemají šanci dosáhnout. 

Pojištění firemních vozidel v rámci jedné smlouvy 

Individuální řešení pojištění každého vozidla zvlášť vyžaduje spoustu administrativy. To platí zejména pro početné vozové parky, které navíc zahrnují několik druhů vozidel od osobních aut, přes nákladní automobily až po zemědělské a jiné pracovní stroje.

Flotilové pojištění aut představuje jednoduché řešení pojištění všech firemních aut v rámci jedné pojistné smlouvy. Dobře nastavené flotilové pojištění vozidel firmám ušetří nejen peníze, ale také čas. Jak to funguje? 

Flotilové pojištění již od jednoho vozidla 

K založení firemní flotily dnes už stačí jedno auto, ke kterému budou přibývat další. Pokud zakládáte novou firmu, nestyďte si flotilové pojištění aut vyřídit hned na začátku. Podmínkou pojišťoven obvykle bývá, že nejméně další dvě až čtyři vozidla přibudou již během prvního pojistného období.

Standardní je, že se flotilové pojištění sjednává od tří a více vozidel. Všechna firemní vozidla jsou zahrnuta pouze do jedné pojistné smlouvy, která se se týká jak zákonného povinného ručení, tak i havarijního pojištění a případně dalších doplňkových připojištění (např. pojištění skel, úrazu řidiče, zavazadel a další) a nechybí ani nezbytné asistenční služby. Všeobecně platí pravidlo, že čím více má firma vozidel, tím nižší cenu v přepočtu za jeden pojištěný vůz zaplatí

Pojištění jednoho firemního auta

Flotilové pojištění nabízí zjednodušenou správu 

Kromě výrazně nižší ceny pojištění firemních aut v rámci jedné flotily nabízí zjednodušenou správu a tím minimální administrativní zátěž pro firmu. Tím, že se pojištění vozidel řeší v rámci jedné smlouvy, není nutné vyřizovat pojistnou smlouvu na každé nově pořízené auto.

V rámci jedné firemní flotily je možné pojistit:

  • osobní a užitkové automobily, 
  • nákladní vozidla,
  • tahače, návěsy a přívěsy, 
  • zemědělské a speciální pracovní stroje, 
  • motocykly a skútry, 
  • obytná vozidla a další. 

 

Nově pořízené vozidlo se jednoduše přidá prostřednictvím jednoduché přihlášky k pojištění, vyřazené vozidlo obvykle stačí nahlásit kontaktní osobě v pojišťovně (obchodnímu zástupci). Pojištění flotily je flexibilní. Parametry lze v průběhu pojištění upravovat dle nových potřeb firemního vozového parku.

Cena pojištění firemních vozidel 

Při kalkulaci ceny pojištění firemních vozidel jsou nejdůležitější následující kritéria:

  • velikost flotily – čím větší vozový park, tím nižší cena, 
  • složení flotily – cenu zvyšují větší, dražší a případně i rizikovější auta a stroje,
  • předmět podnikání a jeho rizikovost ve spojení s provozem vozidel,
  • škodní průběh – čím více škod, tím dražší pojištění. 

 

Jak získat nejlepší na pojištění firemních vozidel 

Pojištění firemních vozidle si můžete řešit sami. Sami oslovujete pojišťovny a vedete s nimi jednání. Nebo pojištění přenecháte firmě, které se na pojištění fyzických i právnických osob přímo zaměřují.

Jedná se o pojišťovací makléře, kteří vaším jménem oslovují pojišťovny. Od začátku mají lepší vyjednávací podmínky a je tak pravděpodobné, že vaší firmě dokáží vyjednat mnohem lepší podmínky než vy. Vy už si pouze z předložené nabídky vyberete takovou, která nejvíce odpovídá vašim představám.

Součástí služeb pojišťovacích makléřů bývá i kompletní správa pojištění. To znamená, že za vás budou řešit jednotlivé přihlášky, odhlášky, pojistné události a pravidelnou aktualizaci smlouvy o pojištění firemní flotily.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv