Jak na dovolenou bez cestovky? 3. díl

Jak na dovolenou bez cestovky? 3. díl

cestovatel s batohem

V minulém článku jsme si přiblížili, jak začít plánovat dovolenou bez cestovní kanceláře. Zejména fakt, že nejprve je dobré si prověřit situaci v zemích, kam se chystáte, a následně jako první koupit letenky. Nyní se podíváme, jaké kroky by měly následovat.

I zařízení víza zabere čas

Pokud potřebujete vízum, není dobré čekat na poslední chvíli. Někdy jeho zařízení trvá poměrně dlouho. 

Varianty, jak získat vízum, jsou v zásadě 3. Tím nejtradičnějším je návštěva zastupitelského úřadu země, kam se chystáte. O něco pokrokovější varianta je zažádat o víza online ještě před odletem na dovolenou. Takovou možnost ale nenabízejí všechny státy, je jich pouze pár. I tak jde o velmi bezpečnou variantu, protože stejně jako v prvním případě, i tady odlétáte na dovolenou s vědomím, že vstup do země vám byl udělen. Třetí možností je požádat o vízum až po příletu či příjezdu do země.

Pokud můžete o vízum zažádat online, je to ta nejsnazší varianta. Pouze vyplníte online formulář, zaplatíte poplatek a na e-mail vám přijde vízum. To si vytisknete a následně předložíte po příletu v dané zemi.

Naopak žádat o vízum až na místě je risk. Seznam zemí, které toto umožňují a podmínky, za kterých je to možné, se totiž neustále mění. Může se vám tak stát i to, že ačkoli máte informaci o tom, že daná země umožňuje žádat o vízum až po příletu, není to možné na všech letištích či hraničních přechodech daného státu. Obecně se proto doporučuje si víza zajistit ještě před odletem a vyhnout se nepříjemnostem a stresu.

Nejkomplikovanější je situace, kdy musíte pro vízum do zahraničí. Pokud se například chystáte na dovolenou do Mali, Namibie či Burundi, musíte pro vízum osobně do Berlína. Ve výjimečných případech se pak vaše cesta za vízy protáhne. Například Kamerun, ČAD a Sierra Leone mají nejbližší konzuláty až v Moskvě. Bhútán, Libérie a Gambie v Bruselu.

V takovém případě vám zařízení víza zabere i několik týdnů.

Podrobně jsme se této problematice věnovali ve článku “Do jakých zemí potřebujete vízum?”

 

Cestovní pojištění nepodceňte

Před cestou je rovněž více než vhodné si zařídit cestovní pojištění. Při něm myslete primárně na pojištění léčebných výloh. Při cestách po okolních státech vám postačí limit okolo 1 500 000 Kč. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh. USA jsou mimo jiné pověstné i tím, že lékařská péče je u nich velmi drahá. I za obyčejný rentgen můžete platit několik stovek dolarů.

Dále je pak možné si připlatit i za úrazové pojištění, pojištění zavazadel, odpovědnosti, sportovního vybavení, rizikových sportů, storna cesty a další. Podrobně jsme tuto problematiku rozebrali ve článku “Co nezahrnuje základní cestovní pojištění”. 

Někdy si cestovní pojištění budete muset sjednat ještě před žádostí o víza. Například Lybie vyžaduje, abyste společně se žádostí o vízum předložili i doklad o tom, že máte sjednané cestovní pojištění.

departures

Vše je na vás - i případné řešení trablů

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, případné potíže na vaší cestě za vás řeší ona. Zpožděný kufr, zrušený odlet, opožděný odlet a další nepříjemnosti. Při cestování na vlastní pěst je všechno na vás. Při těchto situacích máte často nárok i na nějaké odškodnění či kompenzaci. V některých situacích se o vás musí postarat letecká společnost. Pokud je váš let opožděn, velmi záleží na tom, o kolik hodin. Od toho se odvíjí následná kompenzace, o kterou můžete žádat. Na základě zpoždění letu máte právo žádat o:

  • asistenci,

  • proplacení výdajů na zpáteční let,

  • proplacení původní letenky na onen zpožděný let,

  • finanční kompenzaci.

Záleží ovšem i na tom, jestli je let opožděn na odletu, na příletu, či na obojím. A také odkud kam letíte

Využijte mobilní aplikace

Na dovolené vám mohou situaci usnadnit i různé mobilní aplikace. Typicky offline mapy vám pomohou v případě, že si nechcete kupovat místní SIM kartu s daty. Na vyhledávání místních veřejných wifi-sítí pak slouží aplikace Wifi Map.

Na TripAdvisoru, Triposu nebo na Google Trips zase najdete tipy na výlety a zajímavá místa. A pokud byste chtěli zažít místní kulturu z pohledu místních obyvatel, aplikace Showaround vás propojí s místními, kteří vás často vezmou i na místa, která nejsou turisticky známá.

 

Rada na závěr

Při plánovaní nezapomeňte i na další “drobnosti”. Například si rozmyslete, jak na místě budete vybírat hotovost či platit. Připravte se na to, jak budete řešit situaci, kdy vás například někdo okrade.

Pokud cestujete do exotické destinace, informujte o tom svou banku. Jinak by se mohlo stát, že až kartu na druhém konci světa použijete, banka ji preventivně zablokuje pro podezření z podvodu.

 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv