Historie povinného ručení

Historie povinného ručení

Historie povinného ručení

Již v době, kdy v Zemích koruny české naplno zuřilo Národní obrození a Josef Jugmann bránil český jazyk, můžeme najít i první stopy povinnému ručení, nebo též pojištění odpovědnosti z provozu vozidla tak, jak ho známe dnes.

Pro provoz koňmi tažených briček, kočárů a kár bylo v občanském zákoníku z roku 1811 ručení omezeno na princip zavinění. Po celých 97 let nedoznalo toto “pojištění” výraznějších změn až do doby, kdy naše cesty devátým rokem brázdily motocykly Laurin & Klement a první voituretty stejného výrobce. V roce 1908 byly zákony doplněny o tzv. Automobilový zákon o ručení za škody z provozování jízdních silostrojů a pojištění se rozšířilo i na nehody bez zavinění. Od roku 1925 měli povinnost platného pojištění prozatím jen piloti letadel a pro další majitele vozidel hltajících benzín bylo dobrovolné.

31.prosince 1932 začíná platit zákon 198 / 1932 o dopravě motovými vozidly a definitivně tak končí dobrovolnost v jeho placení. I když se povinnost uzavření pojistky týkala jen živnostníků, byla vlastně povinným ručením každého majitele vozidla, jelikož se z pohledu zákona každá doprava osob nebo zboží, pravidelná i nepravidelná, považovala za koncesovanou živnost. Aby se udržel rapidní rozvoj motorového provozu pod dohledem a za vznikající škody bylo ručeno, vznikl nejen registr československých vozidel, Fond pro podporu při úrazech motorovými vozidly, ale nově od 1.listopadu 1935 měli povinnost uzavřít pojistnou smlouvu nejen majitelé vozidel, ale i každá osoba, která s vědomím majitele motorové vozidlo řídila.

V začátcích totality se slovo povinné změnilo na zákonné a od roku 1951 až do roku 1991 bylo státem stanovené pojistné na vozidla s motorem do 500 cm3 60 korun, pro ostatní 144 korun. Zajímavostí je, že až do roku 2000 bylo možné sjednat povinné ručení jen u jedné pojišťovny. Zvláštním povolením Ministerstva financí ČR bylo toto pravidlo uvolněno a možnost sjednávat povinné ručení byla povolena i dalším vybraným pojišťovnám. Nově také vzniká Česká kancelář pojistitelů. V roce 2008 přichází na trh firma ePojisteni.cz, která nabízí srovnání pojištění vozidel online. Povinnému ručení je tedy až těžko uvěřitelných 203 let.

Jan Kotlin, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku

Archiv