epojisteni logo
japonsko-hakone

Nejlepší havarijní pojištění? Neřiďte se pouze cenou

30. 8. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Nejlepší havarijní pojištění? Neřiďte se pouze cenou

Koupit si nové auto je jedna věc. Platit další nutné náklady už je druhá, daleko méně příjemná záležitost. Mezi takové náklady patří také pojištění vozidla. O povinném ručení se nepřemýšlí, to je dané zákonem. Na vážkách bývá řidič uvažující o havarijním pojištění. Rozhodovat se pouze podle ceny však není v tomto případě nejlepší volbou.

Zatímco povinné ručení má v České republice více než 90 % řidičů, havarijně je pojištěno pouze každé čtvrté vozidlo. V porovnání s ostatními zeměmi EU je toto číslo nižší. Nejčastěji mají havarijní pojištění sjednané majitelé nových nebo novějších aut či ti, kteří si nový vůz pořídili na leasing. U leasingu je totiž kompletní pojištění jednou z podmínek. U starších vozidel je havarijní pojištění spíše neobvyklé a u aut starších deseti let se ani nevyplatí.

Hodně motoristů, kteří si pořídí nové nebo lehce ojeté vozidlo, dělá při sjednávání havarijního pojištění zásadní chybu. Jsou si vědomi toho, že mít havarijní pojištění je důležité. Jenomže se nejedná o levné pojištění, a tak se příliš často rozhodují podle výše pojistného. Jakmile nastane problém a pojišťovna jim vyplatí méně, než čekali, bývají rozhořčeni. Jak si tedy sjednat a nastavit havarijní pojištění správně, abyste neplatili zbytečně moc?

Havarijní pojištění si sjednejte společně s povinným ručení

Při vybírání pojištění zkuste nevnímat výši pojistného. Nejprve se zaměřte na požadovaný rozsah pojištění, dostatečně vysoké pojistné  limity, asistenční služby a další kritéria, která jsou důležitá pro ideální vyřešení jakékoliv pojistné události. Až poté se podívejte, za kolik byste takové pojištění získali. Od vybraného produktu se můžete “odpíchnout” a za pomoci pojišťovacího specialisty najít vhodný produkt.

Náš tip

Naše rada:

Povinné ručení  si vyřiďte společně s havarijním pojištěním. V takovém případě pojišťovny nabízí slevu a tak můžete na havarijním pojištění dokonce i ušetřit. Nezapomeňte si také převést bonusy. Potřebovat budete pouze potvrzení o bezeškodním průběhu od pojišťovny.


Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Pojistěte si reálně hrozící rizika

Nejdražší variantou havarijního pojištění je all risk kryjící všechna možná rizika od živelných událostí a havárií, přes vandalismus až po krádež. Tato varianta se vyplatí při pojištění úplně nových vozidel. Pojistit si však můžete i kombinace vybraných rizik. Nejčastěji je žádaná kombinace havárie - živel.

Zejména u vozidel s rokem výroby starší 5 let riziko krádeže klesá, drobné oděrky majitele už dávno nerozhází, a tak je právě tato kombinace ideální volbou. To platí také pro vozidla, která jsou parkovaná v uzamčené garáži či na nonstop hlídaném parkovišti. Kombinace havárie - živel vychází levněji zhruba o jednu třetinu a to už je slušná částka, kterou motorista volbou správné varianty může na pojištění ušetřit.

Výše spoluúčasti ovlivní výši pojistného

Při sjednávání pojištění vypadá vyšší spoluúčast  a nižší pojistné lépe. Dojde-li však k pojistné události, pojišťovna zaplatí pouze částku převyšující sjednanou spoluúčast. Pokud tedy vlastník auta častěji řeší spíše drobné události, rozhodně se vyplatí zvolit spoluúčast nižší.

Naše rada na závěr: Při uzavírání pojistky stanovte odpovídající hodnotu vozidla. Nemá smysl jej přeceňovat a havarijní pojištění zbytečně přeplácet. Hodnota vozidla je totiž základním parametrem, z něhož se počítá výše pojistného. Zhruba každé dva roky si nechte havarijní pojištění přepočítat. S klesající hodnotou vozidla totiž klesá i cena pojištění.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.