Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Dovoz aut z Německa - krok za krokem

Dovoz aut z Německa - krok za krokem

dovoz auta z Německa

Dovoz ojetých automobilů ze sousedního Německa je oblíbený už dlouhá léta. Odtud dovezená auta bývají často v lepším stavu a především se dají sehnat ze lepší peníze. Využít lze jak firmy specializované na dovoz ojetin nebo se lze do Německa vydat na vlastní pěst a ušetřit tak nemalé peníze, které byste jinak strčili do kapsy zprostředkovateli.

Krok č. 1 - Domluvte si odborníka

Pokud autům dostatečně dobře nerozumíte, je více než vhodné s sebou přibrat někoho, kdo ano. Odborník nevidí pouze nablýskané vozidlo připravené k prodeji, ale dokáže odhalit na první pohled a pro laiky neviditelné znaky poškození či vady, které by v budoucnosti mohly způsobit velké potíže.

Krok č. 2 - Prověřte si prodejce

Trh s ojetými automobily nemá všeobecně zrovna nejlepší pověst. I mezi značkovými prodejci ojetin, a to nejen v Česku, najdeme bohužel mnohé, kteří se neštítí využít nečestné praktiky, aby za co nejvíce peněz prodali co nejhorší “šunt”. Proto si prodejce, u něhož jste si vyhlédli nový vůz, důkladně prověřte.

Krok č. 3 - Pozor na “výhodné” nabídky

Bazary rostou jak houby po dešti a přilákat zákazníka k sobě není snadné. Jako lákadlo prodejci používají nejrůznější akční nabídky a nabízí ojetiny za bezkonkurenční ceny. Nadšený zákazník doslova omámený nízkou cenou často nekouká vlevo vpravo, a aniž by si vůz důkladně prohlédl, už sází peníze prodejci na pult.

Jenomže za zdánlivě úžasnou nabídkou často stojí skutečnost, že naleštěné vozidlo bylo bourané, má vadný motor nebo má najeto více kilometrů, než ukazuje “stočený” tachometr. Nesnažte se za každou cenu ušetřit pár tisíc korun. Mnohdy je lepší utratit více peněz při koupi kvalitního ojetého auta než za následující opravy už ne tak kvalitního vozidla.

Krok č. 4 - Jak si vybrat ojetý vůz

Kvůli výběru ojetého vozidla nemusíte jezdit do Německa. Nabídku najdete online, oblíbený je například server Automobile.de, který je k dispozici i v českém jazyce. Pokud se s prodejcem domluvíte a vůz si zarezervujete, na místě se zajímejte o stav vozidla, servisní knížku, původ a historii vozidla, technický průkaz a samozřejmě cenu. Nestyďte se zeptat na slevu. Kdo se neptá, neušetří.

Na místě si vůz důkladně prohlédněte. Respektive tak nechte učinit svůj odborný doprovod. Dejte si na čas a nenechte se rozptýlit. Všímejte si kvality laku, stavu motoru, podvozku, pneumatik i interiéru. Bezpodmínečně trvejte na krátké zkušební jízdě. Pouhý zvuk motoru dokáže mnohé odhalit.

dovezené auto z Německa

Krok č. 5 - Buďte připraveni

Na cestu do Německa se nezapomeňte důkladně připravit. Určitě nechcete, abyste po několikahodinové cestě za hranice zjistili, že vám chybí peníze nebo nezbytné osobní doklady. Předem si zjistěte, co všechno budete potřebovat.

  • Zásadní jsou obvykle osobní doklady kvůli ověření a přípravě kupní smlouvy.
  • Ujistěte se, zda je možné platit platební kartou.
  • Pokud ne, mějte sebou připravenou dostatečnou hotovost. Zde však existuje riziko ztráty peněz či okradení. Pozor na bezpečné uložení peněz.
  • Pokud kartou platit lze, ujistěte se, že máte povolený odpovídající limit při placení.
  • Pozor si dávejte na zdlouhavé platební převody, které mohou koupi vozidla značne protáhnout.
 

Stejně tak dbejte na to, aby vám prodejce k vozidlu dal všechny doklady a dokumenty. Do České republiky se nevracejte s vozidlem bez velkého a malého technického průkazu a řádně podepsané kupní smlouvy.

Krok č. 6 - Bezpečný převoz vozidla

Na výběr máte dvě možnosti. Buď si sebou vezmete vozík, na kterým zakoupené auto povezete do Čech, nebo si vyřídíte tzv. převozní značky. Máte-li vlastník vozík, nebo váš známý, je to nejlepší řešení. Nezbytnou administraci si pak vyřídíte až doma v Česku.

Pokud však vhodný vozík nemáte, budete potřebovat převozní značky, které získáte na německém registru vozidel Zulassungsstelle. Počítejte s tím, že za ně zaplatíte až 150 EUR s platností až na 365 dní. Výhodou je fakt, že zahrnují i povinné ručení na tuto dobu.

Krok č. 7 - Připravte se na českou byrokracii

Zaparkováním zakoupeného vozidla před domem proces zdaleka nekončí. Nyní vás čeká administrativa nezbytná k tomu, abyste s vozidlem mohli začít jezdit na českých komunikacích. Bude vás tedy čekat výběr povinného ručení a cesta na registr vozidel kvůli přihlášení a přidělení nových registračních značek. Půjde-li o vůz starší čtyř let, čeká vás i nová technická kontrola a měření emisí. Nic z toho nebude zadarmo.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku