Doprava po ČR: Nejrychlejší je cesta autem, nejlevnější autobus

Doprava po ČR: Nejrychlejší je cesta autem, nejlevnější autobus

Cestování po ČR - vlak

Potřebujete se v rámci republiky dopravit z jednoho bodu do bodu druhého? Přemýšlíte, zda zvolit vlak, autobus nebo snad osobní automobil? Vždycky záleží na tom, co od své cesty očekáváte. Pokud chcete být na místě rychle a bez zbytečných průtahů, jeví se jako ideální volba auto. Jestliže ho nevlastníte nebo chcete na jízdném ušetřit, volte raději jiný dopravní prostředek. Máme pro vás tři nejoblíbenější trasy a srovnání jednotlivých způsobů dopravy na základě ceny i času.

porovnání povinného ručení

Trasa č. 1: Praha – Plzeň

Pokud cestujete z Prahy na západ, můžete zvolit kromě osobního automobilu také autobus nebo vlak. Autobusem se z Prahy do Plzně bez větších komplikací dostanete za hodinu čistého času. Stát vás to bude asi stovku. 

Vlakem pojedete o něco déle – konkrétně tedy hodinu a půl a cesta bude o pár korun dražší. Zaplatíte za ni zhruba 105 Kč. Nejnákladnější je samozřejmě cesta automobilem, která vás vyjde na cca 150 Kč. Do cílové destinace se dostanete za necelou hodinu.

Trasa č. 2: Praha – Brno

Pokud zvolíte k cestování autobus, počítejte, že v něm strávíte zhruba dvě a půl hodiny. Jízdenka vás vyjde na 150 – 200 Kč (záleží na dnu v týdnu i čase). Vlak bude o něco dražší, přitom jím pojedete stejně dlouho jako autobusem. To samozřejmě za předpokladu, že zvolíte některý z rychlejších spojů. 

Meziměstským „courákem“ pojedete bezmála čtyři hodiny. Jízda autem vyjde jednoho člověka na pohonných hmotách asi na 330 korun. Do cílové destinace se ale dostanete klidně i pod dvě hodiny. 

Trasa č. 3: Ostrava – Praha

Chcete projet téměř celou republiku od východu na západ? Pak se připravte, že za volantem nebo v kupé vlaku či sedačce autobusu strávíte několik dlouhých hodin. Autobusové spojení je na téhle trase poměrně omezené a do sedačky vás uvězní na celých 5 hodin. Zaplatíte za něj ale nejméně – obvykle okolo 300 až 500 korun. 

Pokud zvolíte cestu vlakem a vychytáte akční jízdenky, může vás vyjít cesta z Ostravy do Prahy (nebo naopak) na příjemných 200 korun. Běžná cena se ale pohybuje okolo 300 – 500 Kč v závislosti na druhu vlaku, spoji, ale i třídě. Cesta bude trvat zhruba tři hodiny (pokud nedojde ke zpoždění vlaků). Poslední možností je jízda autem, za kterou zaplatíte asi 600 Kč, a cesta vám zabere zhruba 3,5 hodiny. 

Zajímavá alternativa

Jednou z možností, jak se v rámci republiky, ale třeba také Evropy nebo dokonce světa, dostat z bodu A, do bodu B, je spolujízda. Tuto službu si jednoduše domluvíte skrze nejrůznější fóra, sociální sítě nebo třeba online platformy a aplikace. Cena se podělí mezi jednotlivé pasažéry a vy můžete kromě výrazné úspory získat třeba i nové přátele!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv