Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Jak vybrat dětskou autosedačku

Jak vybrat dětskou autosedačku

Kvalitní a správně upevněná autosedačka chrání před následky dopravních nehod nejmladší a nejmenší účastníky silničního provozu - děti. Používání dětské autosedačky je proto povinné. To však neznamená, že dobrá je jakákoliv autosedačka. Při jejím výběru je třeba brát v úvahu několik důležitých kritérií, zejména pak výšku a hmotnost dítěte.

Dětská autosedačka chrání životy

Každý rok dochází k tisícům dopravních nehod, jejichž účastníky jsou i děti. Díky dětským autosedačkám jsou následky takových nehod méně tragické a jen malé procento dětí bývá zraněno vážně nebo dokonce usmrceno. Kvalitní autosedačka je schopná zabránit, aby bylo dítě při nehodě vymrštěno ze svého místa. 

 

Bohužel jsou evidované i takové autonehody, kdy děti nebyly ukotveny v odpovídajících autosedačkách, ani nepoužily sedáky. Naštěstí se nejedná o příliš častý jev a čeští rodiče patří k těm zodpovědnějším.

Hmotnostní skupiny pro výběr dětské autosedačky

Dětské autosedačky se dělí do skupin podle hmotnosti dítěte, věk není rozhodující. Některé tzv. vícerozsahové autosedačky náleží do více skupin.

 
  • skupina 0: od narození do váhy 10 kg (cc 1 rok)

  • skupina 0+: od narození do 13 kg  (cca 12 až 18 měsíců)

  • skupina I: od 9 do 18 kg (cca 1 rok až do 4 let)

  • skupina II: od 15 do 25 kg (cca od 3 do 7 let)

  • skupina III: od 22 do 36 kg (cca od 6 let do 12 let)

 

Vícerozsahové sedačky patří do více hmotnostních skupin:

  • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg

  • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg

  • skupina II/III : od 15 do 36 kg

Dětské autosedačky pro novorozence

Nejvíce ohroženou skupinou jsou novorozenci. Pro ně nejvhodnější variantu představují autosedačky ve tvaru vajíčka (kolébky), v němž miminko leží. Pro starší novorozence se lépe hodí skořepiny, které díky umístění zády ke směru jízdy zajišťují mnohem lepší ochranu s ohledem na nedostatečný vývoj krční páteře. 

Dětské autosedačky pro starší děti

Velmi často je vidět, že starší děti sedí pouze na podsedáku. Vždy je lepší volbou autosedačka s pevnými zády i opěradly, které dítěti poskytují daleko lepší ochranu. Sedačky by měly mít dobře označené příchytky na bezpečnostní pásy, aby nedocházelo ke špatnému vedení bezpečnostního pásu přes dítě. Výhodou je možnost lehkého sklopení sedačky, když dítě za jízdy usne, což se u dětí stává často. 

 

Také pro starší děti ve věku až do 4 let se stále častěji doporučují dětské autosedačky, které jsou umístěné proti směru jízdy a to z důvodu lepší ochrany krční páteře pro případ čelního nárazu.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13

Sdílet na Facebooku

Archiv