Až 6 procent českých řidičů se věnuje při řízení čtení

Až 6 procent českých řidičů se věnuje při řízení čtení

Až 6 procent českých řidičů se věnuje při řízení čtení

Pojišťovna Generali nedávno odprezentovala výsledky svého průzkumu o chování řidičů při řízení. Výsledkem byly šokující informace, ze kterých vyplynulo, že řidiči se řízení nevěnují na 100 procent. Velké množství poslouchá hudbu, baví se ostatními a někteří si dokonce čtou či sledují internet!

Průzkum byl proveden nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Rakousku, Polsku a Maďarsku. Celkem se průzkumu účastnilo 4 015 respondentů (49,5 procent mužů a 50,5 procent žen), kteří vlastní auto.

„Kterým činnostem se při řízení svého auta alespoň někdy věnujete?“

Odpovědi na tuto otázku byly velmi překvapivé. Dalo se očekávat, že řidiči se při řízení věnují i jiným činnostem. Nejčastěji se jedná o komunikaci s ostatními cestujícími v autě a poslech hudby. Přes 15 procent řidičů při řízení kouří a 14 procent dohlíží na děti. Co je však neuvěřitelné, je fakt, že 6 procent řidičů za jízdy používá internet a 2 procenta si dokonce čte. Poslechu hudby se nejvíce věnují Slováci (90 procent) a nejméně Maďaři (77 procent). Za nevhodné rozptýlení považuje poslech hudby téměř 13 procent respondentů.

„Řidiči jsou schopni věnovat se za jízdy mnoha činnostem, ačkoli jsou si zároveň vědomi faktu, že se tím rozptylují a nejspíš i ohrožují bezpečnost na silnicích.“

Konverzace v autě není nebezpečná, myslí si 70 procent respondentů

Řidiči přiznávají, že se při řízení baví s ostatními lidmi v autě. Všeobecně také tento jev není považován za rizikový, což si myslí 70 procent respondentů. Nejvíce si povídají opět Slováci a Češi (80 procent) a nejméně Rakušané (67 procent).

Mezi další činnosti, kterým se řidiči věnují, je doplňování tekutiny za jízdy. Ačkoliv si více jak polovina respondentů myslí, že pití za jízdy je nevhodným rozptýlením, 43 procent z nich se za jízdy napije. Přes 15 procent respondentů si v autě běžně zapálí cigaretu. Telefonování s hands-free se nevyhýbá 37 procent respondentů. Bez hands-free využívá mobilní telefon 19 procent z nich a většinou se jedná o muže.

“10 procent respondentů tvrdí, že neprovozují žádnou z uvedených činností, a věnují se pouze řízení auta.”

Nejvíce nebezpečné je však používání internetu, čtení novin a používání tabletu. To si myslí 97 procent respondentů.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Archiv