Cestujeme letecky: 10 nejtypičtějších dotazů k letenkám

Cestujeme letecky: 10 nejtypičtějších dotazů k letenkám

Dotazy k letenkám

Pro bezproblémové odbavení a let je nutné znát celou řadu nařízení a ty dodržet. Jinak se může stát, že si připlatíte za těžší zavazadlo nebo nestihnete let. Na 10 nejčastějších dotazů k letenkám vám přinášíme stručné odpovědi. Krásný let!

1. Letenka je objednaná, ale na e-mail nepřišlo žádné potvrzení

Po dokončení rezervace letenky by vám měl co nejdříve přijít e-mail s výpisem a potvrzením (většinou do 2 hodin). Nezapomeňte proto vyplnit správné kontaktní údaje, zejména e-mail. Pokud vám potvrzení nepřišlo, kontaktujte servis letecké společnosti. Situaci řešte co nejdříve. Někdy také stačí otevřít e-mailovou poštu označenou jako “spam”.

porovnání cestovního pojištění

2. Je nutné letenku vytisknout?

Dnes už to není potřeba. Letenka je primárně zdrojem informací o daném letu a obsahuje důležité instrukce týkající se odbavení a přestupů. Na jejím základě vám bude při odbavení předán palubní lístek, který si na palubu už vzít musíte. Bez palubního lístku vás nepustí do letadla.

3. Výběr sedadla za příplatek

Některé letecké společnosti umožňují vybrat si sedadlo v letadle. Na tuto možnost se předem informujte u letecké společnosti. Někdy stačí poslat e-mail se žádostí, jindy je nutné volat na zákaznickou linku.

4. Velikost a hmotnost zavazadel

Každá letecká společnost má vlastní nařízení týkající se váhy a rozměru převážených zavazadel. Příruční zavazadlo musí kromě požadavků na hmotnost (většinou cca 8 až 10 kg) splňovat i stanovy ohledně rozměrů (většinou okolo 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 25 cm do hloubky). U zavazadel do podpalubí je obvykle rozhodují hmotnost (většinou okolo cca 23 kg). Se stanovy ohledně váhy a rozměrů zavazadel se seznamte před odletem. Za každé kilo navíc zaplatíte nemalý poplatek okolo 20 EUR.

5. Kolik stojí zavazadlo

Každá letecká společnost má individuálně nastavené poplatky za zavazadla. Některé letecké společnosti mají v ceně příruční zavazadlo i zavazadlo do podpalubí, jiné společnosti mají zavazadlo do podpalubí za poplatek. Standardně je v ceně běžné letenky příruční zavazadlo, jehož rozměry a hmotnost musí odpovídat stanovám letecké společnosti. Všechny důležité informace najdete na letence. Nejste-li jisti, informujte se s dostatečným předstihem u letecké společnosti, u níž jste letenku zakoupili.

6. Poplatek za příruční zavazadlo

U většiny leteckých společností se za příruční zavazadlo neplatí žádný poplatek, pokud splňuje předepsané rozměry a hmotnost. Poplatek si mohou účtovat nízkonákladové společnosti. Informace by měly být uvedeny na stránkách letecké společnosti či přímo na letence.

7. Storno letenky

Máte-li zaplacené letenky, ale z vážných důvodů nemůžete odletět, co nejdříve kontaktujte společnost, u níž jste si letenky zakoupili. Storno letenky je možné, ale počítejte s poplatkem. Čím více se datum odletu blíží, tím storno poplatky narůstají a krátce před odletem vám nemusí být vrácena ani koruna. O podmínkách storna se dočtete ve smluvních podmínkách vybrané společnosti.

8. Drahá elektronika

Vezete-li sebou notebook či drahý fotoaparát, vždy je lepší jej mít sebou na palubě letadle. Jedná se o citlivá zařízení, která by v podpalubí mohla dojít k újmě. Pouze se ujistěte, že celková hmotnost příručního zavazadla splňuje pravidla letecké společnosti ohledně váhy a velikosti.

9. V kolik hodin musím být na letišti

Standardně se uvádí lhůta 2 hodiny před odletem, kdy je nutné se dostavit na letiště. Každé letiště má však své podmínky, které se mohou lehce lišit. Nezapomeňte si veškeré informace týkající se odletu zjistit zavčasu.

10. Od jakého věku může dítě letět samotné

Opět záleží na letecké společnosti. Většina umožňuje létat dětem bez doprovodu dospělé osoby až od 16 let. V případě mladšího dítěte některé společnosti za poplatek zajistí dohled letušky po celou dobu letu. Máte-li zájem o asistenci pro děti do 18 let (např. při přestupu), je nutné o ni zažádat alespoň 48 hodin před odletem.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv