Cestujeme do Ameriky: Jak vybavit víza na cestu do USA

Cestujeme do Ameriky: Jak vybavit víza na cestu do USA

Cestování do ameriky - víza

Zatímco Američané sní americký sen o bezstarostném životě, mnozí Češi sní o cestě do Ameriky, jakožto země slibující nezapomenutelné zážitky. Ať už se těší na pulzující velkoměsta nebo dechberoucí přírodní zajímavosti, všichni musí splní požadavky nezbytné pro bezproblémové vpuštění do země.

Americké spojené státy jsou velmi opatrné, co se cizinců týče. Není to až tak dlouho, co se do Ameriky cestující Češi neobešli bez víza. Více než deset let však cesta do Ameriky už není tak komplikovaná. Určitě je ale dobré se na ni připravit, aby vás na cestě nepřekvapilo nic neblahého.

Do Ameriky pouze s platným cestovním pasem

Zatímco v zemích EU a některých dalších evropských zemí si Češi vystačí s občanským průkazem, mimo Evropu se neobejdete bez cestovního pasu. V případě cesty do Ameriky (USA) je navíc nezbytný cestovní pas opatřený biometrickými údaji (např. otisk prstu). 

Pokud tento typ cestovního pasu nevlastníte, nezapomeňte si jej včas vyřídit u příslušného úřadu. Vyřízení žádosti v běžné lhůtě trvá až 30 dní, poplatek činí 600 Kč. Za vystavení cestovního pasu ve zkrácené lhůtě zaplatíte 3 000 Kč do 5 dní nebo 6 000 Kč do 24 hodin. A to už je velký rozdíl. 

porovnání cestovního pojištění

Vízum není třeba, nutné je vyplnit registraci ESTA

Už od roku 2008 Češi na cestu do USA nepotřebují vízum. Nějaká administrativa však české turisty přece jenom čeká. Konkrétně se jedná o vyplnění cestovní registrace ESTA, kterou v elektronické podobě najdou na webových stránkách Amerického velvyslanectví. Společně s vyplněním registrace je nutné uhradit poplatek ve výši 14 dolarů. 

Pokud cestujete do USA s cestovní kanceláří, ověřte si u nich s dostatečným předstihem, zda za vás registraci ESTA vyřídí či nikoliv. Některé kanceláře mají tento krok jako součást zájezdu a cestující s tím pak nemají žádné starosti.

Dojde-li před uskutečněním cesty do Ameriky k nějakým důležitým změnám (např. změna adresy ubytování), je nutné provést aktualizaci registrace ESTA. Před cestou se proto raději  ujistěte, že máte všechny údaje ve formuláři ESTA správně vyplněné.

Co je ESTA?

Cestovní registrace ESTA je vlastně povolení vycestovat do některého z 50 státu USA bez nutnosti jakéhokoliv typu víza. Jedná se povinný dokument pro všechny osoby, které chtějí navštívit USA nejen za účelem zábavy a poznání, ale také kvůli podnikání či jako přestupní místo do jiné země. Vyplnit registraci ESTA je nutné provést nejpozději 72 hodin před odletem do Ameriky. 

ESTA je vlastně elektronické vízum, které je potřeba k:

 • běžným turistickým cestám

 • obchodním cestám a jednáním

 • návštěvě příbuzných

 • zdravotnímu ošetření či zákroku

Česká republika patří k dalším 38 zemím, které k návštěvě USA nepotřebují vízum. Do této skupiny patří také další evropské státy (např. Rakousko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Polsko, Slovinsko, Švýcarsko a další vybrané země Evropy i celého světa).

Jak dlouho povolení ESTA platí?

Obvyklá platnost ESTA je 2 roky. Platnost však může skončit dříve a to ze dvou důvodů:

 • Platnost ESTA končí ve stejný den jako platnost cestovního pasu. Je-li platnost pasu kratší než ony 2 roky, končí zároveň i platnost ESTA.

 • Povolení ESTA pozbude platnosti také tehdy, dojde-li ke změně údajů v cestovní pase (např. změna příjmení nebo adresy). 

Kdy je nutné žádat o vízum

Pokud žadatel povolení ESTA nezíská, má ještě jednu šanci. Může požádat o standardní vízum na americké ambasádě, které se nachází v Praze. Trvání víza může trvat až 30 dní, proto si na vybavení potřebného povolení vyhraďte dostatek času. 

Dále je nutné žádat o standardní vízum, pokud ve Spojených státech plánujete pobyt delší než 90 dní, nebo do USA cestujete za prací či studiem. Platnost běžného víza určeného pro turisty a obchodní návštěvníky činí 10 let a během této doby lze opakovaně vstupovat na území USA.

Občané České republiky a ostatních 38 zemí bezvízového styku nemohou žádat o povolení ESTA z níže uvedených důvodů:

 • Zamýšlí-li pracovat ve Spojených státech amerických, včetně práce au-pair či internisty

 • Zamýšlí-li zůstat v USA delší dobu než 90 dnů

 • Zamýšlí-li navštěvovat školu nebo univerzitu ve Spojených státech

 • V současné době nebo dříve vlastnili zelenou kartu (tj. právní trvalý pobyt) a nedošlo k formálnímu opuštění

 • V posledních pěti let jim byl odepřen vstup do USA nebo byli dokonce deportován z USA

 • Došlo k zamítnutí víza z důvodu nezpůsobilosti či zákona o přistěhovalectví a národnosti

 • Byl-li někdy zatčeni nebo odsouzení za trestný čin (např. obchodování s drogami)

 • Byl-li postižení vážnou, přenosnou nemocí nebo jsou závislí na drogách

 • Podíleli se na pronásledování jakékoli osoby pod kontrolou nacistické vlády Německa

 • Byl-li členy nebo zástupci teroristické organizace

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv