Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

Zima ještě zdaleka neskončila. Velehory leží pod sněhem a ještě pár týdnů budou výzvou pro mnohé lyžařské i turistické nadšence. A ti, kdo zimu nevyhledávají a zálibně si prohlíží zájezdy do exotických krajů, mohou vyrazit za teplem už nyní. Ať už jste příznivcem zimy či tepla, nikdy byste však neměli zapomenout přibalit cestovní pojištění.

K čemu takové cestovní pojištění je? Je opravdu důležité a vyplatí se nebo se jedná pouze o trik pojišťoven, jak z lidí vytřískat další peníze? Cestovní pojištění zadarmo samozřejmě není, nelze mu však upřít zásadní význam. Ten však ocení lidé teprve v kritických momentech. Do té doby cestovní pojištění považují za nutné zlo a někteří jej dokonce považují za zbytečnost.

Cestovní pojištění vás za minimální peníze ochrání na vašich cestách po cizích zemích. V případě úrazu či nemoci vám pomůže zajistit odpovídající pomoc a především kryje náklady související s léčbou. V opačném případě je poškozený povinen léčbu uhradit ze svého. A ta jej může vyjít na pár tisíc korun i na několik milionů korun v závislosti na nákladnosti léčby.

Cestovní pojištění v základním rozsahu kryje léčebné výlohy, kterými se myslí:

  •  poskytnutí první pomoc
  •  ošetření
  •  zásah horské služby
  •  hospitalizace
  •  nutné operace
  •  převozy a repatriace
  •  léky

Léčebné výlohy však nejsou jediným rizikem, které vám na cestě mohou hrozit. Cestovní pojištění proto nabízí i další možnosti připojištění proti rizikům, která vás sice neohrozí na životě, ale mohou znatelně poškodit vaši peněženku. Která to jsou?

Pojištění odpovědnosti za škodu

Stačí málo a na krku máte žalobu za škodu, kterou v lepším případě způsobíte jiné osobě na majetku, v horším na jejím zdraví či životě. Žalobu mnohdy doprovází nepříjemné soudní spory, drazí advokáti, nezbytné znalecké posudky a nemalé soudní poplatky. Chyba se přece může stát každému. Ale jak se říká, za chyby se musí platit. Není lepší být na podobné situace dobře připraven? Cestovní pojištění zahrnující i riziko odpovědnosti za vás škodu uhradí až do výše sjednaného pojistného limitu.

Pojištění zpoždění, poškození, ztráty nebo odcizení zavazadel

Ach, ta zavazadla. Nelze je mít neustále při sobě pod dozorem a to platí zejména pro několikahodinové cesty letadlem. Na několik hodin je ztratíte z očí a po příjezdu do cíle zůstanete stát u výdejního pasu jako poslední. Zavazadlo však není k nalezení. Co teď?

Není neobvyklé, že se zavazadlo zpozdí nebo dokonce úplně ztratí. V takovou chvíli jste se ale na vysněné dovolené ocitnuli bez vlastních věcí, které si musíte znovu nakoupit. Nejste pojištění? Smůla. Škodu samozřejmě můžete vymáhat po letecké společnosti, ale znáte to. Spousta opletaček kolem a nakonec vám vyplatí pár stovek. Bez reptání vám způsobenou škodu uhradí pouze připojištění zavazadel proti riziku poškození či zpoždění. Vhodné je, pokud pojištění rovněž kryje i riziko jejich ztráty či odcizení.

Pojištění storna zájezdu

V lednu jste si plní nadšení objednali a ihned zaplatili zájezd, na který se poté těšíte několik dalších měsíců. Jenomže ouha, čtrnáct dní před dovolenou onemocníte nebo si zlomíte nohu a se zájezdem je konec. Nejenže máte zkažené léta, ale ještě vás čeká tahání s cestovní kancelář, která vám vrátí zlomek peněz.

Cestovní kancelář totiž při zrušení zájezdu vrací pouze část peněz a to ještě v závislosti na době, kdy jste zájezd zrušili. Čím více se blíží k datu odjezdu, tím méně peněz vám vrátí. Jedinou možností, jak se podobné situaci vyhnout, je pojištění storna zájezdu. Pojistný limit by tedy měl odpovídat celkové ceně zájezdu nebo objednaných služeb.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku

Archiv