Cestovní pojištění k moři: Co se vyplatí připojistit?

Cestovní pojištění k moři: Co se vyplatí připojistit?

Cestovní pojištění k moři

Říkáte si, co by se vám asi tak mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu nebo na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Pravdou je, že cestování sebou nese mnohá rizika, na která se hodí být připraven díky dobrému cestovnímu pojištění.

Cestovní pojištění na dovolenou u moře

Riziko vzniku úrazu hrozí častěji u aktivních a sportovně založených lidí, kteří na dovolené sportují a vyhledávají adrenalinové zážitky. To však neznamená, že na dovolené u moře se vám nemůže vůbec nic stát. Vyrazit na dovolenou bez adekvátního cestovního pojištění je hazard se zdravím za každých okolností.

Výhodou je možnost přizpůsobení si cestovního pojištění na míru podle toho, kam a čím cestujete, s kým jedete, jak dlouho tam budete a co přesně tam plánujete dělat. Je logické, že jinak si cestovní pojištění na dovolenou sestaví sportovec a dobrodruh a jinak člověk, který miluje odpočinek na pláži a procházky po přímořských městečkách.

porovnání cestovního pojištění

Dbejte na kvalitní základ cestovního pojištění

Základní cestovní pojištění je u každé pojišťovny stejné. Není tomu tak. Základní balíček sice vždy zahrnuje pojištění léčebných výloh, mezi jednotlivými nabídkami však panují poměrně velké rozdíly týkající se obsahu pojištění, výše pojistných limitů i rozsahu asistenčních služeb. 

Při výběru cestovního pojištění dbejte na to, aby pojistné limity byly vždy dostatečně vysoké. V případě běžné dovolené u moře jsou doporučené limity od 3 000 000 Kč výše, cestujete-li v rámci EU. Mimo EU je už doporučován dvojnásobný limit a do USA dokonce 10 000 000 Kč.

K léčebným výlohám se hodí mít sjednané připojištění úrazu kryjící smrt úrazem a trvalé následky. Toto pojištění poskytuje denní odškodné za každý den hospitalizace a léčby až do uzdravení. 

Cestujete sami, s rodinou nebo i domácími mazličky?

Pojistná smlouva o cestovním pojištění může zahrnovat nejen vaši osobu, ale rovněž ostatní členy rodiny včetně domácích mazlíčků. Zde by mělo být automatickou součástí cestovního pojištění také dobré pojištění odpovědnosti. Rodiče si jistě dokáží lehce představit, co vše zvládnou rozbít neposedné děti. To samé platí pro domácí zvířata, zejména pejsky. 

Vaše dítě například svrhne stojan s drahým zbožím nebo při hře s míčem rozbije okno v penzionu, kde jste ubytovaní. Většinou klidný pes ponechaný sám v neznámém apartmánu rozkouše zánovní sedačku. Pokud se tak stane, můžete být v klidu, protože pojišťovna za vás veškerou škodu uhradí.

Cestujete autem nebo letadlem?

Češi se po Evropě rádi a hodně pohybují vlastním autem, leteckou dopravu využívají spíše u vzdálenějších lokalit. V obou případech se vyplatí zvážit speciální pojištění. V případě dopravy vlastním autem je doporučeno mít sjednané připojištění úrazu a pokud nemáte celoroční havarijní pojištění, tak krátkodobé pojištění vozidla do zahraničí. To si lze u některých pojišťoven připojistit k cestovnímu pojištění. Povinné ručení je samozřejmostí.

U cestování letadlem se hodí mít sjednané připojištění “leteckého asistenta”, které zahrnuje riziko zpožděného či zrušeného letu. V obou případech se vyplatí mít sjednané připojištění zavazadel pro případ, že by během dopravy došlo k jejich poškození, zničení, ztrátě či odcizení. Zejména u letecké dopravy zavazadla občas zmizí a už se nikdy nenajdou nebo dorazí o několik dní za vámi později.

Dovolená u moře - pojištění

Pojištění rizikových sportů - i jízda na banánu je adrenalin

Spousta lidí se domnívá, že připojištění sportů se týká pouze lidí provozujících adrenalinové a extrémní sporty. Málokdo si ale uvědomuje, že i taková jízda na obyčejném “banánu” a jiné zábavné zážitky na vodě běžné nabízené na dovolených u moře je také adrenalin, a i pojišťovny je tak hodnotí. 

Kvůli jedné jízdě na banánu není nezbytné mít sjednané připojištění rizikových sportů po celou dobu dovolené. Nemá smysl platit za něco, co nevyužijete. Některé pojišťovny umožňují sjednat si připojištění pouze na vybrané dny a to i v průběhu pojištění. Samozřejmě to nelze učinit zpětně. Takže si adrenalinový zážitek v klidu naplánujte až na další den a předtím se raději pojistěte pro každý případ.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv