Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

Cestování kanceláře nabízí zajištění zájezdu od A až do Z. Pro stále více lidí je tento způsob cestovní příliš nudný, a proto s oblibou cestují na vlastní pěst. Oblíbené jsou road tripy, vysokohorská turistika či kempování po celém světě. Tento způsob cestování je mnohem více zábavný, zapomínat byste však neměli také na bezpečnost.

Kdo by nechtěl projet autem celý svět, zdolávat vrcholky vysokých hor nebo procestovat na skútru celou Asii? Cestování je zábava, díky které lze poznat jiné země, jejich kulturu i způsob života. Zájezdy zprostředkované cestovními kancelářemi jsou bezstarostné, ale také nijak objevné. Navíc jsou nalinkované den po dni a pro improvizaci není čas.

Avšak cestování na vlastní pěst to je jiné kafe. Sami si určíte cíl i způsob cesty a to vše můžete kdykoliv změnit dle nálady a chuť. Cestovat můžete sami, s přáteli či si přátele hledat přímo po cestě. Nikdo Vás nebrzdí, neomezuje a neříká, co máte dělat, jaké památky navštívíte a do které restaurace půjdete na oběd.

Balte méně ale s rozvahou

Ti, kteří cestují na vlastní pěst, již dávno vědí, co si sbalit. Na pravé dobrodružství nepotřebujete celý šatník, ale naopak si vystačíte s málem. Je však třeba velmi dobře zvážit, co to “málo” má obsahovat. Cestování má svá rizika a nikdy nedokážete dostatečně dopředu odhadnout, co vás na cestách potká.

Na cestách vás nečekají pouze pozitivní zážitky, ale bohužel i ty méně příjemné. Nejčastěji se může jednat o rozmary počasí, zloděje či divokou zvěř. Pro tyto případy se bude hodit “krabička přežití”, která vám pomůže zvládnout nejrůznější nepředvídatelné situace.

Nikdy ale opravdu nikdy necestujte bez lékárničky. Ta by měla obsahovat základní zdravotnické pomůcky, mezi které patří nezbytné léky, obvazy, náplasti, dezinfekce, gumové rukavice, repelenty, zavírací špendlíky a nůžky. V případě, že některé léky berete pravidelně, vždy sebou mějte dostatečně velkou zásobu.

České přísloví “Bez peněz do hospody nelez” lze rozšířit i na cestování. Vždy sebou mějte dostatečnou finanční rezervu a kreditní karty. Předem si zjistěte, jako jsou v cílové destinaci možnosti. Kreditní karta bez možnosti výběru vám bude k ničemu. A shánět hotovost v méně civilizovaných částech světa není vůbec jednoduché.

Cestovní doklady jsou více než důležité. Bez nich vás nemusí vpustit do země, ale ani ze země. Proto sebou vždy mějte kromě originálů také jejich kopie. Ty uložte na bezpečném a hlavně jiném místě než originály. Krádeže dokladů či jejich ztráta není nic neobvyklého. Pobyt v cizí zemi však může být velmi nepříjemný.

Hodit se vám také bude mobilní telefon, díky kterému budete ve většině případu schopni zajistit případnou pomoc či potřebné informace. Ideální volbou je satelitní telefon. Na dlouhé cesty volte telefony jednoduché bez vysokých nároků na spotřebu energie. Důležitější je mít aktivní telefon za pár korun než super moderní zařízení, u které vám baterie vydrží jen pár hodin. Náhradní nabíječka, baterie či solární nabíječka jsou také užitečná zařízení.

Bez vody to nepůjde

To platí obzvláště pro případy, kdy cestujete do vzdálených méně civilizovaných zemích. Zásoba vody je více než životně důležitá. Pro případy nouze mějte po ruce také výživné tyčinky, které jsou lehké, ale v nouzi dodají dostatek energie. Na vodu není problém narazit. Nemusí však vždy být pitná, a proto sebou mějte cestovní filtr, díky kterému si kvalitu vody snadno upravíte.

Mezi další potřebné věci patří také základní hygienické potřeby, jako je mýdlo, kartáček na zuby, zubní pasta, dezinfekční ubrousky či toaletní papír. Kromě čistoty jsou také účinnou obranou proti nejrůznějším infekční chorobám.

Nezapomeňte si také přibalit odpovídající mapu, čelovku, zapalovač (sirky), píšťalku, kapesní nůž a pláštěnku. Zpravidla se jedná o drobnosti, které však oceníte v pravou chvíli. Náhradní trika už vám tolik užitečná nebudou.

Cestovní pojištění má smysl

Nehody, úrazy, nemoci vás mohou zastihnout doslova všude stejně jako krádež zavazadel. Nešetřete a sjednejte si patřičné cestovní pojištění, díky kterému získáte nárok na pojišťovnou placenou kvalitní zdravotní péči kdekoliv na světě.

Pokud si navíc připlatíte pár korun za pojištění majetku, nerozhází vás ani krádež zavazadel. Pojišťovna vám samozřejmě c poskytne po celou dobu vaší cesty odbornou asistenční pomoc, díky které případné nesnáze vyřešíte co nejrychleji.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8
Sdílet na Facebooku

Archiv