Cestování letadlem, autem nebo vlakem: Co je výhodnější?

Cestování letadlem, autem nebo vlakem: Co je výhodnější?

výhody cestování letadlem

Cestování se pro mnoho z nás stalo oblíbeným koníčkem nebo dokonce životním stylem. Pohybovat se po světě lze různými způsoby, mezi ty nejčastější patří cestování letadlem, autem a vlakem. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto dopravních prostředků a který z nich je nejvýhodnější?

Hlavní výhoda cestování letadlem je rychlost

Létání, které dříve bylo jen pro vyvolené a stálo hodně peněz, je dnes dostupné téměř pro všechny. Je libo zpáteční letenky napříč Evropou za méně než 500 korun? S rozmachem nízkonákladových leteckých společností žádný problém. Oproti dálkovým letům se budete muset trochu uskromnit nebo si extra připlatit – v ceně většinou máte jen malé příruční zavazadlo, na palubě nedostanete zdarma žádné občerstvení a počítejte i s menším místem na nohy. Na druhou stranu, pokud vám jde primárně o přepravu z bodu A do bodu B, tak v poměru cena/rychlost nenajdete nic lepšího.

Právě rychlost přepravy je hlavní výhodou cestování letadlem. Letouny se standardně pohybují rychlostí 800–900 km/h, k tomu se vlak nebo auto ani nepřibližují. Při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů je letecká doprava jen těžko nahraditelná. Jednou z hlavních výhod cestování letadlem je bezpečnost. Přestože mnoho lidí trpí strachem z létání, statisticky se jedná o jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků.

Nevýhody cestování letadlem

Do času, který strávíte na cestě letadlem, je nutné zahrnout také čekání na letišti nebo odbavování zavazadel. Při překonávání kratších vzdáleností mohou tyto hodiny navíc rozhodnout o tom, že jiný dopravní prostředek bude rychlejší. Například cesta mezi Bruselem a Paříží vlakem zabere hodinu a půl. Na tento čas se s letištními formalitami nemáte šanci dostat.

Mezi další nevýhody cestování letadlem patří nízká flexibilita letadlo letí v určitý den a čas, proto tomu na méně frekventovaných linkách budete muset přizpůsobit program. Není nutné dodávat, že letiště najdete jen v určitých místech, která mohou být daleko od vašeho cílového bodu.

Je třeba také počítat s omezením u zavazadel. Při cestě letadlem musíte přesně dodržet předepsané rozměry a hmotnost kufrů. Cestování vlakem i autem je v tomto ohledu rozhodně snazší. Nesmíme zapomenout ani na neekologičnost letecké dopravy, která se v poslední době propírá v médiích.

Cestování vlakem slaví opět boom

Cestování vlakem bylo populární v minulosti, ale s nástupem letectví a rozmachem automobilového průmyslu zažilo určitý útlum. Nicméně v poslední době se vrátilo do hry a získává si své příznivce zpět především pro svoji ekologičnost.

Rychlovlaky běžně jezdí i 300 km/h, na kratších vzdálenostech tak mohou úspěšně konkurovat letadlům. Na vlakovém nádraží vás totiž nezdrží bezpečnostní kontrola nebo odbavování zavazadel. Vlak vás navíc doveze do center měst, nikoliv na jejich periferie, kde se nachází většina letišť.

Další výhodou cestování vlakem je možnost pozorování měst a krajiny. To si z letadla užijete jen při vzlétání a přistávání. Po vlaku se také můžete v klidu projít a protáhnout si tělo unavené dlouhým cestováním.

výhody cestování vlakem

Nevýhody cestování vlakem

Mezi hlavní nevýhody cestování vlakem patří doba cestování při překonávání delších vzdáleností. Ve srovnání s autem je vlak méně flexibilní, protože při přepravě musíte respektovat naplánované časy příjezdů, odjezdů a místa zastávek. Pokud nastanou na trase komplikace, například v podobě popadaných stromů na kolejích, budete muset počkat na jejich odstranění – cestu nemůžete nijak objet.

Výhody cestování autem – vyrazíte kdy a kam chcete

Mezi hlavní výhody cestování autem patří především vysoká flexibilita. Vyrazíte ve zvoleném čase a dojedete, kam potřebujete, i do odlehlých lokalit. Zastavit a udělat si pauzu můžete v podstatě kdykoliv se vám zachce. Co se týče zavazadel, tak jste omezení jen velikostí vozidla. Navíc na rozdíl od letadla nebo vlaku vám nehrozí situace, že si letenku či místenku vedle vás koupí někdo hlasitý, opilý a podobně.

Nevýhody cestování autem

Čistě statisticky máte z uvedených dopravních prostředků největší šanci, že se vám něco stane. Dopravní nehody na silnicích jsou bohužel časté a na českých silnicích jejich počet stále roste. Za rok 2019 došlo v ČR k 107 tisícům dopravních nehod.

Cestujete v autě sami? Pak tento způsob přepravy rozhodně není nejlevnější, zejména u delších vzdáleností. Do nákladů na cestu musíte započítat také samotnou koupi vozidla, jeho provoz, případně výdaje spojené s půjčením auta.

Co je tedy výhodnější?

Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná, vždy záleží na konkrétním případu. Obecně lze říci, že při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů bude nejvýhodnější cestování letadlem a to jak časově, tak i cenově. U středních vzdáleností v řádu několika stovek kilometrů mohou letadlům konkurovat rychlovlaky. To se samozřejmě odráží i v jejich ceně, často vyjde cesta vlakem dráž než letenka s nízkonákladovou společností. 

Cestování autem nemůže u středních vzdáleností konkurovat letadlům či rychlovlakům časově, ale pokud v autě jede více osob, tak rozhodně cenově. Navíc se dočkáte vysoké flexibility a osobního pohodlí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv