Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

cestovani

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Poskytla vám firma služební auto, které můžete používat k soukromým účelům, nebo vám na dovolenou půjčili zánovní vůz rodiče? Pak byste měli vědět, jaké doklady sebou musíte mít. Ústní souhlas na cesty do zahraničí s půjčeným autem totiž nestačí.

Nejste-li majitelem auta, se kterým plánujete cestovat do ciziny, budete potřebovat speciální písemné potvrzení. Není sice povinné, ale pro všechny případy je rozhodně vhodné jej s sebou mít. Jak by takové potvrzení o souhlasu s použitím zapůjčeného vozidla mělo vypadat a co by v něm rozhodně nemělo chybět, si povíme na následujících řádcích.

porovnání povinného ručení

I obyčejná silniční kontrola může být problém

Potvrzení o zapůjčení vozidla není povinné. Pokud vás však v cizině zastaví policejní hlídka a vy nebudete schopni prokázat, že jste vůz neukradli a máte svolení k jeho použití, dostanete se do velkých potíží. V takovém případě se zastávka minimálně prodlouží. V horším případě vám policie v cizí zemi může zakázat pokračovat v jízdě.

Dalším problémem může být, že vás zastaví kontrola již na hranicích, a pokud neprokážete souhlas s půjčením auta do zahraničí, do země vás přes hraniční přechod vůbec nepustí.

Potvrzení o půjčení auta do zahraničí nechte ověřit

Mnohem lepší a jistější je opatřit si písemný, notářsky potvrzený souhlas se zapůjčením vozidla. Nejedná se o nic složitého. Potvrzení o zapůjčení vozidla nemá žádný jednotný formát, musí však obsahovat tři hlavní údaje – údaje o majiteli, řidiči a zapůjčeném vozidle. Ideální je pořídit potvrzení v českém a anglickém jazyce, případně ještě v jazyce země, kam cestujete. Dokument, kterému by v zahraničí neporozuměli, by vám byl k ničemu.

Doporučuje se nechat potvrzení notářsky ověřit, aby nemohly vzniknout pochybnosti o pravosti uvedených údajů. Potvrdit dokument můžete jednoduše u notáře nebo na pobočce české pošty, kde je CzechPOINT. Pokud se jedná o firemní vůz, většina firem má pro tyto účely připravený vlastní formulář.

Před vyjetím zkontrolujte i ostatní povinnosti

Před cestou s půjčeným autem do zahraničí si zkontrolujte také další náležitosti – zejména platnost technické kontroly a povinnou výbavu. Může se totiž stát, že ve vypůjčeném autě není vše v pořádku a zjistit to až za hranicemi by vám mohlo způsobit problémy nebo pokuty. Nezapomínejte také na to, že povinná výbava se v jednotlivých zemích může lišit od té, kterou známe v České republice.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz?

Záleží na tom, kam cestujete. V zemích EU a zemích mimo EU, s nimiž máme uzavřené dohody o uznávání řidičských průkazů, vám bude stačit obyčejný český řidičák (resp. evropský řidičský průkaz) platný na území v ČR. V ostatních zemích se neobejdete bez mezinárodního řidičského průkazu. Ten vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností. Můžete jít na jakýkoliv úřad. Už dávno neplatí, že musí jít o úřad na místě, kde máte trvalé bydliště. K vydání mezinárodního řidičského průkazu potřebujete pasovou fotografii a zaplatíte správní poplatek 50 Kč.

Nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění

Při půjčení auta do zahraničí nezapomeňte ani na sjednání kvalitního cestovního pojištění, nejlépe s připojištěním a asistenční službou pro případ poruchy nebo nehody. Pokud by majitel vozidla neměl tyto služby zahrnuty ve svém pojištění, mohlo by se vám stát, že vše budete muset hradit z vlastní kapsy.

Pojišťovny pro cesty na dovolenou nabízí často speciální produkty, které zahrnují právě i pomoc za volantem. Součástí je obvykle odtah do nejbližšího servisu nebo až domů, pokud není možná oprava, případně zapůjčení náhradního vozidla. Sjednejte si nejvýhodnější cestovní pojištění pro cesty autem do zahraničí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Dovolená v zahraničí, Krátkodobý pobyt, Technický stav

Archiv