Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Poskytla vám firma služební auto, které můžete používat k soukromým účelům, nebo vám na dovolenou půjčili zánovní vůz rodiče? Pak byste měli vědět, jaké doklady sebou musíte mít. Ústní souhlas na cesty do zahraničí s půjčeným autem totiž nestačí.

Nejste-li majitelem auta, se kterým plánujete cestovat do ciziny, budete potřebovat speciální písemné potvrzení. Není sice povinné, ale pro všechny případy je rozhodně vhodné jej sebou mít. Jak by takové potvrzení o souhlasu s použitím zapůjčeného vozidla mělo vypadat a co by v něm rozhodně nemělo chybět, si povíme na následujících řádcích.

Spočítat
cestovní pojištění

I obyčejná silniční kontrola může být problém

Potvrzení není povinné. Pokud vás však v cizině zastaví policejní hlídka a vy nebudete schopni prokázat, že jste vůz neukradli a máte svolení k jeho použití, dostanete se do velkých potíží. V takovém případě se zastávka minimálně prodlouží. V horším případě vám policie v cizí zemi může zakázat pokračovat v jízdě

Mnohem lepší a jistější je opatřit si písemné notářsky potvrzený souhlas se zapůjčením vozidla. Nejedná se o nic složitého. Potvrzení nemá žádný jednotný formát, musí však obsahovat tři hlavní údaje - údaje o majiteli, řidiči a zapůjčeném vozidle. Ideální je pořídit potvrzení v českém a anglickém jazyce. Dokument, kterému by v zahraničí neporozuměli, by vám byl k ničemu.

Doporučuje se nechat potvrzení notářsky ověřit, aby nemohly vzniknout pochybnosti o pravosti uvedených údajů. Potvrdit dokument můžete jednoduše u notáře nebo na obočce české pošty, kde je CzechPoint. Pokud se jedná o firemní vůz, většina firem má pro tyto účely připravený vlastní formulář.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz?

Záleží na tom, kam cestujete. V zemích EU a zemích mimo EU, s nimiž máme uzavřené dohody o uznávání řidičských průkazů, vám bude stačit obyčejný “český” řidičák platný na území v ČR. V ostatních zemích se neobejdete bez mezinárodního řidičského průkazu. Ten vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností. Můžete jít na jakýkoliv obecní úřad. Už dávno neplatí, že musí jít o úřad na místě, kde máte trvalé bydliště.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Dovolená v zahraničí, Krátkodobý pobyt, Technický stav