Bezpečné cestování: Na co si dávat pozor vždy a všude?

Češi patří mezi vášnivé cestovatele. Cestují kdykoliv v roce a kamkoliv po světě. Učí se, poznávají, baví se i pracují. Vedle získávání zkušeností, nových zážitků a přátel je však třeba myslet i na cestovatelská rizika a udělat maximum, abyste se na cestách vyhnuli nepříjemným překvapením.
Nejcennějším vybavením na cesty jsou informace!
Je jedno, zda vyrážíte do ciziny na pár dní nebo na půl roku, jako první byste se měli zásobit kvalitními a ověřenými informacemi o lokalitě či lokalitách, kde se plánujete pohybovat. Čím více toho budete vědět, tím méně vás toho na místě překvapí. Vězte, že některá překvapení mohou být hodně nemilá. Platí to zejména pro exotické a vzdálené země.
Nezbytné jsou informace o bezpečnostní situaci a na mysli nemáme pouze riziko kapesních krádeží. V mnoha zemích probíhají nebo hrozí válečné konflikty, povstání, teroristické útoky či únosy turistů apod. Může jít ale také o přírodní katastrofy nebo jiné život ohrožující jevy.
Nejlepším zdrojem informací o bezpečnosti jsou stránky českého ministerstva zahraničních věcí (MZV). Zde cestovatele najdou aktuální varování před návštěvou nebezpečných zemí, kam není důrazně doporučeno cestovat. Tato doporučení je vhodné respektovat.
Nejdůležitější informace, které by vám nikdy neměly chybět:
-
Aktuální bezpečnostní situace a reálné hrozby na místě;
-
důležitá telefonní čísla (pohotovost, policie a hasiči);
-
kontakt včetně adresy na zastupitelství vaší země;
-
povinná a doporučená očkování.
Zdraví vždy na prvním místě
Málokdo si uvědomuje, že Česká republika je bezpečná země. Nehrozí tu války, ozbrojené konflikty, nebují tu terorismus, ani nás ohrožují závažné přírodní katastrofy. Domovy nám neničí hurikány, za kopcem nehrozí výbuch sopky, nemáme tu jedovaté pavouky a uštknutí zmije také nebývá smrtelné.
Často si neumíme ani představit, jaká nebezpečí v některých zemích mohou hrozit od výše zmíněných následků nestabilní politické situace, přes závažná onemocnění a nákazy až po napadení zvířetem.
S dostatečným předstihem zjistěte, jaká zdravotní rizika v dané zemi cestovatelům hrozí. O povinném očkování nediskutujte a doporučené očkování berte téměř jako povinnost. Máte-li na řádné očkování málo času, neodkládejte jej. Vždy je lepší očkování na poslední chvíli než žádné. Cestujete-li daleko, vyplatí se znát, co je pásmová nemoc (anglicky jet lag) a jak ji předcházet.
Nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění a sebou vždy vozte zkontrolovanou cestovní lékárničku. Na místě pak nezapomeňte dodržovat základní hygienická pravidla, která zní:
-
Myjte si často ruce. Používejte dezinfekci.
-
Pijte balenou vodou.
-
Jezte tepelně upravené pokrmy.
-
Nikdy nesahejte na volně žijící zvířata.
-
Chraňte se před komáry a hmyzem. Používejte kvalitní repelenty.
V této zemi se přece nekrade...
O žádné zemi nelze říci, že by byla 100% bezpečná. Riziko krádeže a přepadení je pouze menší nebo větší. Vždy je dobré vědět, jak si na tom vybraná země stojí. Pozor na osobní věci, hlavně peněženku a mobilní telefon, byste si však měli dávat všude a vždy.
Největší riziko krádeže hrozí ve větších městech a na místech, kde se nejvíce sdružují lidé (např. autobusová a vlaková nádraží, náměstí, turisticky atraktivní místa, veřejná doprava) či naopak osamocené a tmavé uličky zejména ve večerních hodinách a v noci. Nikdy nechoďte (obzvláště sami) někam, kde se vám to nezdá.
Rady, jak se chránit před krádeží:
-
Noste nejlépe batoh, který nejde snadné otevřít nebo vytrhnout z ruky;
-
nenoste s sebou cennosti, ani vysokou finanční hotovost;
-
kromě originálů mějte kopie osobních dokladů;
-
osobní doklady a peníze mějte vždy u sebe a pečlivě uschované (např. v opasku pod tričkem);
-
zjistěte na místě, které čtvrti nejsou bezpečné zejména pro turisty;
-
nechoďte sami na odlehlá místa, do hor a kamkoliv, kde se v případě nouze nedočkáte rychlé pomoci.
Jak bezpečně cestovat sám?
Sólo cestování je mezi Čechy stále oblíbenější. Zejména mladí lidé vyráží na dobrodružné cesty jen s nezbytným vybavením a velkým očekáváním. Spousta z nich spojí příjemné s užitečným a na cestách zároveň pracují. Říká se jim digitální nomádi. I tento způsob poznávání světa však má svá rizika, na která je dobré být připraven.
Pokud se rozhodnete cestovat sólo, máme pro vás kromě výše sepsaných rad a doporučení ještě pár užitečných tipů, jak bezpečně cestovat sólo:
-
Mějte při sobě vždy hotovost i platební karty, nezapomínejte na finanční rezervu;
-
vybavte si kreditní kartu, pokud ji ještě nemáte, v některých zemích je nezbytná například k zapůjčení vozidla;
-
vždy při sobě mějte dostatečně nabitý telefon;
-
vozte funkční nabíječku, kabely a opět nabitou a funkční powerbanku;
-
na některých místech se může hodit i solární nabíječka;
-
vždy své plány sdělte nejméně jedné osobě v ČR a domluvte si pravidelný kontakt;
-
dodržujte místní zvyklosti a nepouštějte se s místními do nebezpečných diskusí o náboženství či politice.