epojisteni logo

7 vyzkoušených tipů, jak ušetřit a cestovat levněji do všech koutů světa

25. 3. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovat a poznat pořádný kus světa lze i bez tučného konta a nemusíte přitom ubírat na pohodlí. Stačí znát osvědčené vychytávky, kde a jak se dá ušetřit nejvíce. Se svými zkušenostmi se ochotně podělí zkušení cestovatelé, stačí hledat na internetu nebo si přečíst náš článek, ve kterém jsem shrnuli nejdůležitějších sedm tipů.


Dovolenou v zahraničí si můžete užít, aniž byste za ni utratili nehoráznou sumu peněz. Více než peníze budete potřebovat odvahu pustit se do neznáma. Do začátku se vám bude hodit pár užitečných tipů, jak na cestách ušetřit


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

1. Nákup letenek

Nejvíce peněz vydáte za letenky. Pokud však hledání letenek dopřejete dostatečný čas, můžete ušetřit několik tisíc korun i za jednu letenku.  Při nákupu letenek se proto vyplatí: 

  • létejte s nízkonákladovými společnostmi (např. Ryanair, Wizzair, Vueling a další), 

  • sledujte srovnávače letenek (např. AZair, Kiwi, Zaleťsi a další) 

  • nastavte si upozornění u FB stránek, které nabízí akční letenky (např. Pelikán, Kadetade, apod.), 

  • naučte se využívat chybové letenky, 

  • neplaťte za velké zavazadlo a cestujte pouze se základním vybavením v příručním zavazadle, 

  • stáhněte si aplikaci na autobusovou dopravní společnost Flixbus, která vás levně dopraví na letiště do okolních zemích. Stačí sledovat akční nabídky. 

2. Cestování a očkování

Povinné očkování se týká několika zemí, kde hrozí nákaza žlutou zimnici. Ve vlastním zájmu je však doporučeno absolvovat tzv. základní cestovatelské očkování proti tetanu, břišnímu tyfu a žloutence A a B. 


Jednotlivé očkování však může vyjít na několik stovek až tisíc korun. Před návštěvou lékaře či očkovacího centra si proto zjistěte, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvek na očkování a případně kolik.  Například VZP nabízí 500 korun na různé typy očkování. Pokud byste se rozhodli změnit pojišťovnu “za vstřícnější”, není to nic složitého a je to zdarma. 

3. Cestovní pojištění

Na území ČR vás chrání zákonné zdravotní pojištění. To však v zahraničí platí buď částečně (např. v rámci EU) nebo vůbec.  V cizině jej nahrazuje dobrovolné cestovní pojištění, z něhož jsou v případě úrazu či nemoci placené léčebné náklady.  


Na místě rozhodně není šetřit tím, že si pojištění nesjednáte a budete doufat, že se vám jako doposud nepřihodí nic, kvůli čemu byste museli vyhledat lékařskou pomoc. Ušetřit lze výběrem správného pojištění.  


Využívejte online srovnávače pojištění, sledujte akční nabídky a pojištění sjednávejte online. U delších či často opakovaných cest do zahraničí se finančně i časově vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

4. Platební možnosti v zahraničí

Pokud do zahraničí cestujete hodně, začněte už výběrem správné domácí banky, která například podporuje účty vedené ve více měnách nebo nabízí dobré směnné kurzy. Zajímavé řešení nabízí účet Revolut, který je přímo určený pro cestovatele a nabízí jim celou řadu výhod.  


V zahraničí upřednostňujte platby kartami, ať už debetními či kreditními. Po ruce však mějte i dostatečnou hotovost. Zvlášť, pokud míříte do zemí, kde karty příliš neužijete. Vyhýbejte se výběrům hotovosti z bankomatů, které bývají stále zpoplatněné. Zde se vyplatí zjistit, zda vaše banka nenabízí jako bonus výběr v zahraničí zdarma a za jakých podmínek. 


5. Ubytování s výhodami

Asi nejvýhodnější ubytování nabízí portály Booking a Airbnb.  Za prvé na jednom místě sdružují nabídky na ubytování po celém světě. Stačí si stáhnout aplikaci a můžete začít vybírat, ať už jste kdekoliv. Výběr ubytování navíc usnadní možnosti filtrování. 


Za druhé oba portály nabízí příjemné slevy na ubytování, zvláště pokud jejich služeb využíváte často. Na Airbnb je možné sbírat cestovní kredity a Booking nabízí slevové vouchery. V obou případech můžete na ubytování hodně ušetřit. 


Cenově nejvýhodněji většinou vychází hostely, kde můžete poznat zajímavé lidi. Nechcete-li za ubytování platit vůbec, zkuste couchsurfing či homeexchange. V prvním případě u někoho zdarma přespíte doma na gauči, v druhém si doslova vyměníte domovy.   

6. Levné cestování na místě 

Na místě využívejte především sdílenou dopravu, která bývá výrazně levnější než klasické taxislužby.  Je-li to v dané zemi bezpečné a doporučené, můžete zkusit stopování. To je ale vhodné alespoň ve dvou osobách, zejména v případě cestujících dívek a žen. 


Pokud vás cestuje více, může vás vyjít nejlevněji pronájem osobního vozidla.  Levné jinak bývají autobusy.  Zejména ty dálkové bývají i pohodlné, a ty co jezdí v noci, nabízí často i lůžkovou úpravu.  


Pokud zůstáváte na jednom místě a plánujete spíše kratší výlety po okolí, skvělý a levný bývá skútr a nadšení sportovci si mohou půjčit i kolo 

7. Jak ušetřit na jídle 

Třetí nejdůležitější věcí vedle dopravy a ubytování je stravování. Chcete-li šetřit, s největší pravděpodobností se nemůžete stravovat pouze v restauracích a kavárnách. Hodně přitom záleží na cílové destinaci. Existuje mnoho zemí, zejména směrem na východ, kde je jídlo o dost levnější. V takovém případě záleží na tom, jak moc šetříte. 


Většina cestovatelů to na cestách dělá tak, že si snídaně, svačiny a jedno hlavní jídlo denně připravují sami z potravin zakoupených v tamních supermarketech. Jednou denně si dopřejí i nějakou tu místní specialitu, aby poznali národní kuchyni. Někdy se vyplatí připlatit si menší částku za snídani v rámci ubytování. 

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • cyklistka
    15. září 2022|Monika Šaríková
    Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

    Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.