7 vyzkoušených tipů, jak ušetřit a cestovat levněji do všech koutů světa

7 vyzkoušených tipů, jak ušetřit a cestovat levněji do všech koutů světa

Levné cestování

Cestovat a poznat pořádný kus světa lze i bez tučného konta a nemusíte přitom ubírat na pohodlí. Stačí znát osvědčené vychytávky, kde a jak se dá ušetřit nejvíce. Se svými zkušenostmi se ochotně podělí zkušení cestovatelé, stačí hledat na internetu nebo si přečíst náš článek, ve kterém jsem shrnuli nejdůležitějších sedm tipů.

Dovolenou v zahraničí si můžete užít, aniž byste za ni utratili nehoráznou sumu peněz. Více než peníze budete potřebovat odvahu pustit se do neznáma. Do začátku se vám bude hodit pár užitečných tipů, jak na cestách ušetřit

porovnání cestovního pojištění

1. Nákup letenek

Nejvíce peněz vydáte za letenky. Pokud však hledání letenek dopřejete dostatečný čas, můžete ušetřit několik tisíc korun i za jednu letenku. Při nákupu letenek se proto vyplatí: 

  • létejte s nízkonákladovými společnostmi (např. Ryanair, Wizzair, Vueling a další), 

  • sledujte srovnávače letenek (např. AZair, Kiwi, Zaleťsi a další) 

  • nastavte si upozornění u FB stránek, které nabízí akční letenky (např. Pelikán, Kadetade, apod.), 

  • naučte se využívat chybové letenky, 

  • neplaťte za velké zavazadlo a cestujte pouze se základním vybavením v příručním zavazadle, 

  • stáhněte si aplikaci na autobusovou dopravní společnost Flixbus, která vás levně dopraví na letiště do okolních zemích. Stačí sledovat akční nabídky. 

2. Cestování a očkování

Povinné očkování se týká několika zemí, kde hrozí nákaza žlutou zimnici. Ve vlastním zájmu je však doporučeno absolvovat tzv. základní cestovatelské očkování proti tetanu, břišnímu tyfu a žloutence A a B. 

Jednotlivé očkování však může vyjít na několik stovek až tisíc korun. Před návštěvou lékaře či očkovacího centra si proto zjistěte, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvek na očkování a případně kolik. Například VZP nabízí 500 korun na různé typy očkování. Pokud byste se rozhodli změnit pojišťovnu “za vstřícnější”, není to nic složitého a je to zdarma. 

3. Cestovní pojištění

Na území ČR vás chrání zákonné zdravotní pojištění. To však v zahraničí platí buď částečně (např. v rámci EU) nebo vůbec. V cizině jej nahrazuje dobrovolné cestovní pojištění, z něhož jsou v případě úrazu či nemoci placené léčebné náklady.  

Na místě rozhodně není šetřit tím, že si pojištění nesjednáte a budete doufat, že se vám jako doposud nepřihodí nic, kvůli čemu byste museli vyhledat lékařskou pomoc. Ušetřit lze výběrem správného pojištění.  

Využívejte online srovnávače pojištění, sledujte akční nabídky a pojištění sjednávejte online. U delších či často opakovaných cest do zahraničí se finančně i časově vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

4. Platební možnosti v zahraničí

Pokud do zahraničí cestujete hodně, začněte už výběrem správné domácí banky, která například podporuje účty vedené ve více měnách nebo nabízí dobré směnné kurzy. Zajímavé řešení nabízí účet Revolut, který je přímo určený pro cestovatele a nabízí jim celou řadu výhod.  

V zahraničí upřednostňujte platby kartami, ať už debetními či kreditními. Po ruce však mějte i dostatečnou hotovost. Zvlášť, pokud míříte do zemí, kde karty příliš neužijete. Vyhýbejte se výběrům hotovosti z bankomatů, které bývají stále zpoplatněné. Zde se vyplatí zjistit, zda vaše banka nenabízí jako bonus výběr v zahraničí zdarma a za jakých podmínek. 

Cestování

5. Ubytování s výhodami

Asi nejvýhodnější ubytování nabízí portály Booking a Airbnb. Za prvé na jednom místě sdružují nabídky na ubytování po celém světě. Stačí si stáhnout aplikaci a můžete začít vybírat, ať už jste kdekoliv. Výběr ubytování navíc usnadní možnosti filtrování. 

Za druhé oba portály nabízí příjemné slevy na ubytování, zvláště pokud jejich služeb využíváte často. Na Airbnb je možné sbírat cestovní kredity a Booking nabízí slevové vouchery. V obou případech můžete na ubytování hodně ušetřit. 

Cenově nejvýhodněji většinou vychází hostely, kde můžete poznat zajímavé lidi. Nechcete-li za ubytování platit vůbec, zkuste couchsurfing či homeexchange. V prvním případě u někoho zdarma přespíte doma na gauči, v druhém si doslova vyměníte domovy.   

6. Levné cestování na místě 

Na místě využívejte především sdílenou dopravu, která bývá výrazně levnější než klasické taxislužby. Je-li to v dané zemi bezpečné a doporučené, můžete zkusit stopování. To je ale vhodné alespoň ve dvou osobách, zejména v případě cestujících dívek a žen. 

Pokud vás cestuje více, může vás vyjít nejlevněji pronájem osobního vozidla. Levné jinak bývají autobusy. Zejména ty dálkové bývají i pohodlné, a ty co jezdí v noci, nabízí často i lůžkovou úpravu.  

Pokud zůstáváte na jednom místě a plánujete spíše kratší výlety po okolí, skvělý a levný bývá skútr a nadšení sportovci si mohou půjčit i kolo 

7. Jak ušetřit na jídle 

Třetí nejdůležitější věcí vedle dopravy a ubytování je stravování. Chcete-li šetřit, s největší pravděpodobností se nemůžete stravovat pouze v restauracích a kavárnách. Hodně přitom záleží na cílové destinaci. Existuje mnoho zemí, zejména směrem na východ, kde je jídlo o dost levnější. V takovém případě záleží na tom, jak moc šetříte. 

Většina cestovatelů to na cestách dělá tak, že si snídaně, svačiny a jedno hlavní jídlo denně připravují sami z potravin zakoupených v tamních supermarketech. Jednou denně si dopřejí i nějakou tu místní specialitu, aby poznali národní kuchyni. Někdy se vyplatí připlatit si menší částku za snídani v rámci ubytování. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv