4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

Havarijní pojištění je příliš drahé a nevyplatí se. Nemá smysl havarijně pojišťovat staré auto. To jsou nejčastější dva argumenty řidičů, proč neutrácet za havarijko. Na jednu stranu mají pravdu. Havarijní pojištění opravdu něco stojí. Jeho význam si motoristé uvědomí v momentě, kdy musí ze svého uhradit škodu, kterou nekryje povinné ručení.

Spočítat
havarijní pojištění

Pojištění vozidel je častým předmětem vášnivých diskusí. V případě povinného ručení se aktuálně řeší obnovení příspěvku nepojištěných, u havarijka se dlouhodobě řeší výše pojistného. Zatímco povinné ručení mají sjednáno všichni řidiči až na pár výjimek, havarijko má sjednané stěží třetina řidičů.

Jistě, zásadní roli hraje zákonná povinnost u povinného ručení. Havarijní pojištění je dobrovolné, a tak se spousta řidičů pečlivě rozmýšlí, zda se jim toto dobrovolné pojištění vůbec vyplatí. Máme pro vás 4 důvody, proč byste o havarijním pojištění měli uvažovat.

Havarijko je příliš drahé

Proti havarijnímu pojištění stojí spousta tvrzení a toto je určitě to nejčastější. Průměrné havarijní pojištění stojí kolem 10 000 Kč, což není málo. Na druhou stranu výše škod i u menších nehod stojí až několikanásobně více. Nemluvě o vážnějších nehodách. A co teprve tehdy, když vozidlo “zmizí” úplně? V takový moment oněch 10 000 Kč působí téměř jako bezvýznamná částka. Havarijní pojištění kryje škody způsobené při havárii, v důsledku vandalismu, živelných událostí či krádeži.

Staré vozidlo se nevyplatí pojišťovat

Toto tvrzení už dávno patří minulosti. Ještě před pár lety pojišťovny nezohledňovaly stáří auta a tehdy bylo havarijní pojištění i aut starších 10 let opravdu předražené. To již neplatí. Pojišťovny přímo nabízí havarijní pojištění dělané přímo na míru starším autům. Takové havarijko je výrazně levnější a sehnat lze i mimořádně výhodné pojistné balíčky.

Hodnota auta klesá, výše pojistky nikoliv

Hodně řidičů udělá tu chybu, že si jednou sjedná pojištění, a pak si ho již nevšímá. A tak rok co rok platí stejně vysokou částku. Je v zájmu řidiče a pojištěného, aby jednou za rok či dva požádal o aktualizaci pojistné smlouvy. Pojistné by se mělo postupně snižovat stejně jako klesá hodnota vozu. Nejlépe uděláte, když se na tuto problematiku informujete u pojišťovny ještě před podpisem pojistné smlouvy.

Nejlepší havarijní pojištění je nejdražší

Tak to už je bohužel realita. Čím kvalitnější pojištění je, tím víc za něj zaplatíte. Na druhou stranu máte na výběr a můžete si zvolit levnější variantu pojištění proti rizikům, které vám a vašemu autu hrozí nejvíce. Nejlepší možností je varianta All risk, která se vztahuje na všechny škody. Pokud však auto parkujete v garáží, spíše uvítáte variantu, která nezahrnuje krádež a živelné události. Než se ale pro některou z variant definitivně rozhodnete, důkladně si možná rizika promyslete.


Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Havarijní pojištění, Krádeže aut

Archiv