epojisteni logo
cestovni-pojisteni-extremni-sporty

Sjeté pneumatiky - vliv na povinné ručení

5. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pozor na sjeté pneumatiky. Pojišťovna může při škodě snížit nebo odmítnout vyplatit pojistné plnění

Mezi českými vyhláškami existuje také taková, která stanovuje minimální hloubku dezénu pneumatik. Konkrétně se jedná o vyhlášku č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel. V případě nedodržení této hodnoty jsou pneumatiky považovány za sjeté a při autohavárii to může pojišťovna považovat za důvod k odmítnutí vyplacení pojistného plnění.

Podle výše uvedené vyhlášky je vozidlo s nedostatečnou hloubkou dezénu nezpůsobilé k jízdě po pozemních komunikacích a to i přesto, že má platnou státní technickou kontrolu. A právě sjeté pneumatiky jsou velice častou příčinou, kdy pojišťovna odmítne vyplatit  pojistné  plnění. Způsobenou škodu tak musí  pojištěný  uhradit ze svého.

Víte, jaká je přípustná hloubka dezénu? Nové pneumatiky mívají dezén 7 až 8 milimetrů. Minimální hloubka je přitom 1,6 milimetru u letních pneumatik a 4 milimetry u zimních pneumatik.Víte, jaká je přípustná hloubka dezénu? Nové pneumatiky mívají dezén 7 až 8 milimetrů. Minimální hloubka je přitom 1,6 milimetru u letních pneumatik a 4 milimetry u zimních pneumatik.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojištěný se hájil platnou technickou kontrolou

Jedním z typických příkladů se stal případ motoristy, který se s pojišťovnou Allianz soudil o pojistné plnění ve výši 200 000 korun. Pojištěný, který nehodu způsobil, a chtěl škodu uhradit ze svého havarijního pojištění, se hájil platnou technickou kontrolou. Nejvyšší soud, jehož názor potvrdila i Police ČR a negativní znalecký posudek, však rozhodl ve prospěch pojišťovny, která svému klientovi neuhradila škodu právě z důvodu sjetých pneumatik.

Podle zákona č. 56/2001 Sb. nesmí vozidlo na pozemní komunikace vyjet ani tehdy, pokud závady na vozidlo mohou ohrozit bezpečnost silničního provozu. Mezi uvedené závady patří také sjeté pneumatiky, přičemž zákon zakazuje provoz takových vozidel. Výjimku tvoří pouze nouzové dojetí.

Pozor! Za špatné “obutí” smí Police ČR udělat pokutu a to ve výši až 2 500 korun. Při zavinění nehody pojišťovna neuhradí škodu a ještě bude požadovat uhrazení škody poškozenému.Pozor! Za špatné “obutí” smí Police ČR udělat pokutu a to ve výši až 2 500 korun. Při zavinění nehody pojišťovna neuhradí škodu a ještě bude požadovat uhrazení škody poškozenému.

Od roku 2011 navíc platí povinnost přezutí letních pneumatik za zimní v období od 1. listopadu do 31. března, nachází-li se na silnici souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo ledovky. Způsobíte-li nehodu na letních pneumatikách právě v tomto období, můžete si býti jisti, že vám pojišťovna neuhradí ani korunu. A to zejména tehdy, pokud k nehodě došlo právě v souvislosti s použitými letními pneumatikami.

Správnou péči a údržbou lze prodloužit životnost pneumatik

Životnost pneumatik není trvalá, ale správnou péči ji lze prodloužit. Pomáhá pravidelná kontrola tlaku alespoň jednou za měsíc a správné huštění. Je-i v pneumatice nesprávný tlak, jízdní vlastnosti auta jsou horší a navíc dochází k nestejnoměrnému sjíždění pneumatik. Vhodné je také jednou za čas zkontrolovat, zde nejsou pneumatiky poškozené (např. trhliny, boule na bočnici či odchlípnutý dezén). I zde platí, že fyzické poškození zhoršuje jízdní vlastnosti a provoz vozidla s poškozenými pneumatikami se navíc může stát nebezpečným.

Pro delší životnost pneumatik je rovněž důležité správné skladování na suchém, chladném a tmavém místě. Při výměně kol je důležité správné vyvážení a seřízení geometrie. Vhodné je rovněž prohazování kol z hnací nápravy na hnanou, jelikož opotřebení je na těchto místech odlišné. Doporučený interval je 10 000 až 12 000 kilometrů.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

  • praskle-celni-sklo
    Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

    Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

  • dalnice-aktualita
    15. srpna 2022|Marek Drahorád
    Cena dálničních známek u nás a v cizině

    Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.