epojisteni logo
blg-srt-crush

Alkohol za volant nepatří. I pouhé jedno pivo Vás může vyjít draho

10. 9. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Alkohol za volantem? I jediné pivo Vás může vyjít draho.

Jedno pivo po nedělním obědě sice nemusí mít na řidičské schopnosti žádný vliv. Pokud ale dojde k nehodě, může Vás právě tohle jedno neškodné pivo vyjít velmi draze. Pojišťovna po Vás může vymáhat celkovou škodu. A pojišťovny to také dělají.

Na pojištění majetku nezapomínejte

Zákon v České republice jasně zakazuje řízení pod vlivem alkoholu či omamných látek. A to platí i pro pouhé jedno pivo. Může se Vám to zdát sebevíce kruté, ale je to tak. "Nejenže vám hrozí pokuta a zákaz řízení, ale současně se vystavujete riziku náhrady všech způsobených škod, které  poškozenému  mohou vzniknout," vysvětluje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Pokud dojde k nehodě, je škoda uhrazena z povinného ručení viníka. Jak je to ale v případě, když se u viníka prokáže vliv alkoholu? Pojišťovna na něm bude zpravidla celou škodu vymáhat. A právem. A to platí i pro případ, kdy viník odmítne krevní či dechovou zkoušku. Pojišťovna na ně automaticky bude pohlížet, jako kdyby pod vlivem alkoholu opravdu byli.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Nejvyšší škody jsou, dojde-li ke škodě na zdraví

V případě škod na majetku si může viník ještě gratulovat. Tehdy jde o statisíce. Pokud ale dojde ke škodě na zdraví či životě, pak se částky pohybují i v milionech. Takovým příkladem je například dvaadvacetiletý řidič automobilu, který srazil a pak za sebou desítky metrů vláčel cyklistu. Z místa nehody ujel, ale byl zadržen policií. Dechová a krevní zkouška prokázala vliv alkoholu. "Poškozenému jsme vyplatili finanční škodu, škodu na věci (jízdní kolo, oděvy, osobní věci) a samozřejmě i škodu na zdraví, včetně trvalých následků a renty. Celkem 26 milionů korun," uvádí Ivana Buriánková.

A k podobným nehodám dochází na českých silnicích často. Mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková vzpomíná na podobný případ. "Ve statistice dopravních nehod evidujeme případ řidiče, který svým vozidlem najel do skupinky chodců vracejících se ze zaměstnání (při krajnici silnice) a jedenáct z nich zranil. Za volant přitom usedl pod vlivem drog. Výše odškodnění na zdraví poraněných chodců představovala mnoha milionovou částku. Peníze nezodpovědný řidič splácí," vypráví.

Vymáhání škody se řidičům nezamlouvá

Způsobit nehodu pod vlivem alkoholu se opravdu nevyplácí. Kromě ztráty řidičského průkazu hrozí v nejlepším případě řidiči, že zaplatí škodu na majetku. V horším bude svůj dluh splácet celý život.

Řidičům se samozřejmě postih nelíbí a často se s pojišťovnou snaží dohodnout. Někteří odmítají svůj dluh dokonce uhradit a pojišťovna musí peníze vymáhat za pomoci soudu.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

  • praskle-celni-sklo
    Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

    Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

  • dalnice-aktualita
    15. srpna 2022|Marek Drahorád
    Cena dálničních známek u nás a v cizině

    Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.